Erimeyen Ameliyat İplikleri

Erimeyen Ameliyat İplikleri

Ameliyat iplikleri, yaralı bölgede derinin iki kenarını karşılıklı bir araya getirmek için kullanılan materyallerdir. Bu olaya ise cerrahi dikiş denir. Hemen hemen herkesin ya küçükken ya da daha ileriki yaşlarında başına mutlaka bir yaralanma ve dikiş gerektiren bir durum gelmiştir. Bu durumlarda doktorun kullandığı eriyen iplikle ve erimeyen iplikler olarak ikiye ayrılır. Eriyen ipliklerin kullanımı hasta açısından daha rahattır. Çünkü tekrar doktora gidip dikiş aldırmak gibi bir derdi olmaz. Fakat erimeyen iplikleri doktorlar daha fazla tercih etmektedirler. Hem hastanın tekrar gelmesini ve böylece kontrolünü sağlarlar hem de o bölgenin iyileşip iyileşmediğini kontrol ederler.

Erimeyen Ameliyat İplikleri

Doğal ve sentetik olanları vardır. Genellikle derinin kapatılması amacıyla kullanılır. Yara iyileştikten sonra iplikler geri alınır. Bu şekilde erimeyen cerrahi iplikler çok çeşitlidir.

İpek Cerrahi İplik

İpek iplikler çok fazla kullanılmasına rağmen bazen dokuda iritasyona neden olabilir. Uzun süre dokuda kalabilir. Diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı cerrahi ipliklerdir. Dermal ipek iplikler ise dikişin alınması sırasında ağrı olmasını en aza indirmek için kullanılan ipliklerdir. Bu dermal ipek olan iplikler daha sık tercih edilir.

Pamuk ve Keten Ameliyat İplikleri

Pamuk ve keten ipliklerin kullanımı giderek azalmıştır. Çünkü dokuda uzun süre kalamazlar.

Naylon Ameliyat İplikleri

Suya karşı çok dayanıklı bir ameliyat ipliğidir. Vücut içinde veya dışında suya maruz kalındığı için kullanımları çok fazladır. Bütün cerrahi dikişlerde kullanılabilir. Özellikle plastik cerrahi de sıklıkla kullanılır.

Gümüş Ameliyat İplikleri

Gümüş cerrahi ipliklerin kullanımı oldukça azdır. Çünkü dokuda iritasyon yaparlar. Doktorlar bu iplikleri çok fazla tercih etmezler.

Erimeyen ameliyat iplikleri doktorun belirlediği süre boyunca vücutta, hasarlı bölgede kalır. Kendi kendine düşme ihtimali olmasına rağmen bu durum genelde karşılaşılan bir durum değildir. Doktorun belirlediği süre boyunca 5 ile 30 gün arası bu dikişler vücutta kalabilir.

Vücutta genelde iritasyon (enfeksiyon) oluşturmayan iplikler tercih edilir. Bu dikişlerin sizi korkutmasına gerek yoktur. Çünkü ameliyat iplikleri hasarlı bölgenin daha kolay iyileşmesi için kullanılır. Doktorunuzun kontrolünde olduğunuz için de kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Bu ameliyat ipliklerini doktorunuzun söylediği tarihte giderek aldırmalısınız. Kendi kendine erimeyeceği için eğer aldırmazsanız bir süre sonra size rahatsızlık verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ