Ciltte Kararma

  • 29 Kasım 2017
  • 4.136 kez görüntülendi.
Ciltte Kararma

Bir sabah uyandığınızda cildinizin özellikle yüz bölgenizin daha kararmış olduğunu fark edebilirsiniz. Daha sağlıksız, daha bronz bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Cilt uzmanları bu duruma pek çok şeyin sebep olduğunu söylerler.

Ciltte Kararma Neden Olur?

Bunlardan ilki cildin altındaki nem kaybıdır. Bu durum cilt üzerinde eşitsiz bir renk dengesine sebep olur. Bunun sebebi ise cildin altındaki katmanların tam bir şekilde çalışamamasıdır. Bu yüzden derinlemesine etki sahibi olan nemlendiriciler kullanmak önemlidir. Lakin bazı kararmaların sebebi bu olmayabilir. Örneğin ultraviyole ışınları. Güneş ışığına fazlaca maruz kalmak ciltte kalıcı kararmalara sebep olabilir. Bu yüzden yüksek faktörlü güneş kremleri ve ya koruyucular kullanmak önemlidir.

Kimi ciltler ise kendini daha yavaş bir şekilde yeniler. Cilt üzerindeki bu ölü deriler de ciltte kararmaya sebep olabilir. Bazı cilt problemi yaşayan kişilerde de alerji sebebiyle ciltte leke ve kararma görülür.

Bunların dışında yaşlılık, kirlilik ve hormonal etkilerle yüzümüzde ve cildimizde kararmalar görülebilir. Bazen de bazı hastalıklar sebebiyle ciltte kararmalar görülebilir. Pigment bozuklukları, addison hastalığı gibi durumlar buna örnektir.

Ciltte Kararmaların Çözüm Yolları Nelerdir?

Cidde kararmayı önlemek ya da geçirmek için genellikle doğal yöntemler kullanılır. Fakat cilt problemi ya da aşırı hassas bir durum yaşayanlar için doktorların gerekli gördüğü şekilde ilaç tedavisine başlanır. En sağlıklı ve doğal çözümler şunlardır:

  • E Vitamini Yağı: E vitamini yağı masaj yapılarak cilde uygulandığında kan akışını hızlandırır ve cilde ayrı bir canlılık kazandırır. Bu durumun düzenli bir şekilde yapılması ile ciltteki kararmalar iyileşebilir. Bu vitaminin içerisinde bulunan özler hücre yenilenmesinde sebep olduğu için iyileştirici etkiye sahiptir. E vitamini yağını aktarlarda ve eczanelerde bulmak mümkündür.
  • Limon ve Narenciye: Limon ciltte doğal bir şekilde beyazlamaya sebep olur. Limon suyunu pamuk yardımı ile yüzünüze sürdüğünüzde ve ardından soğuk suyla yıkayınca yüzdeki leke ve kararmalara iyi geleceği görülecektir. Portakal, ıhlamur gibi narenciye ürünleri de benzer etkiler gösterir. Ayrıca portakal suyu ile birlikte zerdeçal tozunu karıştırıp yüzünüze uygularsanız kararma ve siyah noktalara iyi geldiğini görürsünüz.
  • Aloe Vera Jeli: Evinizde yetiştirebileceğiniz bu bitkinin jelini kendiniz bile çıkarabilir, kararma olan bölgeye sürebilirsiniz. Ciddi etkileri görülecektir. Çünkü bu bitkinin jeli ciltteki pigmenti azalttığı için kararmayı da doğrudan yok etmiş olur.
  • Süt: Birkaç hafta düzenli kullanıldığı zaman leke ve kararmalarda iyileşme görülür. İçeriğindeki laktik asit bu etkiyi sağlamaktadır. O yüzden yüze yoğurt vesaire gibi ürünlerin sürülmesi de etkili olabilir.

Ciltte Kararma Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle hassas bir cildiniz varsa veya cilt problemleri yaşayan biriyseniz, uzman bir doktora muayene olmadan kendinizce tedavi yolları uygulamayınız. Çünkü her sorun ve çözüm cilt tipine ve sorununa göre çeşitlilik gösterir. Fakat aşağıdaki basit nedenlerden kaynaklanan ciltte kararma probleminiz varsa, uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle ciltte kararma şikayetinden kurtulabilirsiniz.

  • Eğer cildinizdeki kararma kullandığınız bir krem veya makyaj ürünü sebebiyle ise derhal onu kullanmayı bırakmalısınız.
  • Güneş ışınları sebebiyle oluşmuşsa koruyucu kullanmadan dışarı çıkmamalısınız.
  • Eğer hormonel değişilikler veya addison hastalığı sebebiyle oluşmuşsa, vücut fonksiyonlarının normal hale getirilmesi gerekir ki bu da 1 yılı bulabilir. Cilt doktorunuz ile gerekli tedavi başlayarak iyileşme sürecine girilir. Çünkü Addison hastalığı bir tür böbrek rahatsızlığıdır. Böbrek üstü bezlerde bazı hormonların üretilememesi sebebiyle ciltte leke ve kararmalara yol açabilir. İlaç ile tedavi edildiği için doktor kontrolü olması şarttır.

Ciltte kararma şikayetinin altında yukarıda bahsedildiği üzere pek çok neden yatıyor olabilir. En doğru tanı ve tedavi yöntemi için muhakkak cilt uzmanına başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ