Çocuklarda Hemoroid Olabilir mi?

Çocuklarda Hemoroid Olabilir mi?

Sıklıkla yetişkinlerde görülen ve makat bölgesindeki damarların normalden fazla şişmesi ile meydana gelen ve basur memesi olarak söylenen oluşumların gerçekleşmesi ile kendini gösterir. Bu durumun çok farklı nedenleri olabilir ve yetişkinlerde görülmesinin yanı sıra çok nadir de olsa çocuklarda da görülebilir.

Çocuklarda Hemoroid Nedenleri

Yetişkinlerdeki gibi nedenlerle çocuklarda da görülen hemoroidin genel sebebi kabızlıktır. Kabız olunduğunda dışkının susuz ve sert olması nedeni ile yapmakta zorlanan çocuk ıkınacaktır ve bu durum sık sık oluyor ise bir yerden sonra hemoroide doğru yol alabilir.

  • Sürekli katı beslenme ve sıvı gıdalar, çorba içmeme günlük su tüketiminin altında olma,
  • Sürekli çikolata, ekmek, muz ve ananas gibi gıdalar tüketme ile kabızlık tetiklenir,
  • Meyve, sebze ve lifli besinler almadan devamlı et ve et ürünü tüketme,
  • Sürekli peynir ve türevi besinler almak da kabızlığa sebep olabilir.

Bu gibi durumlarda çocukta kabızlık görülür ve dışkı sert, kurudur. Bu nedenle çocuk tuvalete çıktığında zorlanacak devamlı ıkınma gereği duyacaktır. Bu durum da çocuğun anüsündeki kaslarda kasılmaya neden olarak hemoroid meydana gelmesine sebep olacaktır.

Aynı zamanda;

  • Portal hipertansiyon,
  • İrritabl bağırsak sendromu,
  • İnflamatuar bağırsak hastalığı ve
  • Obezite

Varsa çocuklarda hemoroid görülme olasılığı artmaktadır.

Çocukta Hemoroidi Önlemek İçin Neler Yapılabilir ?

Çocukta hemoroid oluşumunu önlemek için bebeğin makatında fazla kasılma ile bir çatlak oluştuysa ve küçük kanama var ise uzman kontrolünde çeşitli kremler sürülebilir. Bebeğe bir süreliğine lif destekli ve meyve, sebze ağırlıklı bir diyet uygulanabilir. Sürekli muz, çikolata ya da patates yiyorsa bunlar azaltılarak sıvı gıdalarla beslenebileceği bir öğün programı hazırlanmalıdır. Çocuk yeteri kadar su içmiyor ise de aile tarafından günde en azından 6-7 bardak su içmesine teşvik edilmelidir.

Çocuklar bilinçsiz bir şekilde tuvalete gitmeyi erteleyerek dışkıyı içeride tutabilmektedirler. Oyun çağındaki çocuklar için bu durum daha sık iken yine ebeveynlerin dışkının içerde kaldıkça katılaşıp birikerek hemoroide zemin hazırlayacağını bilerek hareket etmesi ve çocukların tuvalet ihtiyaçlarında hiç tutmadan hemen gidermeleri gerektiğini önermesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ