Dikiş Sonrası Sertlik Ödem

Dikiş Sonrası Sertlik Ödem

Dikiş sonrası sertlik ödem şikayetleri ile sıkça karşılaşılmaktadır. Dikiş, herhangi bir cerrahi müdahale esnasında veya birçok ameliyatın ardından gerekebilir. Dikiş atılan yerde ise bazı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar; sertlik, ödem ve küçük bir sızı gibi kendini göstermektedir. Özellikle sezaryen ameliyat ile doğum yapan kadınlarda sertlik ve ödem şikayetleri çok yaygındır.

Dikiş Atılan Bölgede Sertlik Olması Normal midir?

Vücut dokuları arasında fazla sıvı birikmesi durumunda bazı şişlikler oluşmaktadır. Bu şişlikler ödem olarak adlandırılmaktadır. Bazı operasyonların ardından dikişli bölgede oluşan sertlik /ödem normal karşılanırken bazı operasyonların ardından ise bu şikayetlerin olması pek normal karşılanmamaktadır.

Ödemin normal olup olmadığı değerlendirilirken ödemin miktarı da göz önünde bulundurulur. Az miktarda şişlik /ödem genellikle normal olarak kabul edilmektedir. Fakat dikişli bölgede ödem durumu sürekli tekrarlarsa ve bu ödem şiddetli derecede ağrıya sebep oluyorsa, burada mutlaka başka bir sorun olduğu düşünülür. Genellikle iltihaplanma ve enfeksiyon durumlarından şüphelenilmektedir. Bu sebepten, dikiş bölgenizde şiddetli ağrı ve şişlik durumu söz konusu ise bir an önce doktora giderek tedaviye başlamanız gerekmektedir. Aksi halde enfeksiyon ve iltihap yayılarak daha büyük problemlere yol açmaktadır. Dikişler hakkında genel olarak bilinmesi ve dikkate alınması gereken durumlar şunlardır:

Dikiş Pansumanı ve Bakımı

 • Dikişli bölgenin, yaranın içine enfeksiyon girmemesi adına dikişli bölgeye pansuman yapılması önemlidir.
 • Pansuman yapan kişinin elleri kesinlikle temiz olmalıdır.
 • Pansuman gereçlerinin steril olması büyük önem taşır.
 • Pansumanda kullanılan gazlı bezlerin tek kullanımlık olması gerekir. Bir gazlı bez kullanıldıktan sonra atılmalı ve yenisi kullanılmalıdır.
 • Bütün dikişler pansuman istemez. Veya sadece bazı merhemler ve iz bırakmamak için bir takım kremler sürülür.
 • Dikişler su konusunda hassastır. Su ile temas konusunu doktorunuza mutlaka danışmalısınız.
 • Dikişinizin pansumanı hakkında doktorunuzun söyledikleri dışında bir işlem uygulamayınız.

Dikişlerin Alınması

 • Vücuduna dikiş atılan birçok kişi dikişlerin alınması konusunda merak içerisindedir. Dikişler, emilen ve emilmeyen dikişler olarak ikiye ayrılmaktadır.
 • Emilen /eriyen dikişler, absorbable dikişler olarak da adlandırılmaktadır. Bu tür dikişler, dikiş malzemesine bağlı olarak vücut tarafından emilerek yok olan dikişlerdir. Bu dikişlerin emilme süresi, ameliyatın türüne göre bir ay, üç ay, altı ay… gibi süreçler olarak değişmektedir.
 • Emilmeyen /erimeyen dikişler ise non-absorbable olarak adlandırılmaktadır. Bu tür dikişler, doktorun uygun gördüğü vakitten sonra alınabilir veya alınmayarak ömür boyu kişinin vücudunda kalabilir. Klipsler, ipek, prolen, naylon gibi dikişler emilmeyen dikişlere örnektir.
 • Dikişler, steril ortamda alınmalıdır. Dikiş alınırken bistüri, pens, penset, makas gibi araç gereçler kullanılmaktadır.
 • Bazı büyük dikiş izleri alındıktan sonra dikiş bölgesinde iz kalabilir. Bu durumda estetik cerrah ile görüşmek gerekebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ