Sırt Ağrısı ve Dik Duramama

  • 14 Aralık 2017
  • 2.887 kez görüntülendi.
Sırt Ağrısı ve Dik Duramama

Sırt ağrısı günlük hayatta birçok kez karşılaşılan yaygın bir durumdur. Genellikle ilerleyen yaşlarda kadın erkek fark etmeksizin görülebilir. Sırt ağrısından dolayı doğrulamama ve hareket kısıtlılığı yaşanabilir. Sırt ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında yoğun fiziksel aktivite sonucu aşırı yorulma yer alır. İyi bir istirahatten sonra sırt ağrısı ortadan kalkar.

Genellikle sırt ağrıları pek önemsenmez ve kendiliğinden geçmesi beklenir. Fakat sırt ağrılarının altında önemli bir sebep olabileceğinden ihmal edilmemesi ve geçmeyen sırt ağrılarında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Sırt ağrısı genellikle sırt bölgesindeki kasların aşırı yorulması sonucu oluşur. Mesleği gereği yoğun fiziksel aktivitede bulunan insanlarda sık rastlanır. Duruş bozuklukları, kambur durma, yanlış koltuk veya yatak seçimi gibi durumlarda sırt ağrısı görülebilir. Özellikle bilgisayarın hayatımıza girmesi ve ofiste çalışma gibi durumlarda sırt ağrıları görülür. Miyofasiyal ağrı sendromu olarak adlandırılan bu durum sırt bölgesindeki kas ve yumuşak dokuların duruş ve oturma bozukluklarından dolayı hasar görmesidir.
  • Boyundaki omurgalar arasındaki kıkırdak diskler zamanla şeklini kaybederek dışarı doğru sarkabilir. Omurların dışarısına birçok sinir bulunduğundan bu kıkırdak sinirlere baskı yaparak ağrıya sebep olacaktır. Bu durum boyun fıtığı olarak adlandırılır. Boyun fıtığında ağrı boyundadır fakat ağrı çok şiddetli olduğunda sırtta da hissedilebilir.
  • Osteoporoz, kemiğin mineral yapısının bozularak yapısının değişmesi anlamına gelir. Kemik erimesi olarak da bilinen bu durum sırt bölgesinde ise sırt ağrılarına sebep olabilir.
  • Aşırı kilo ve obezite durumunda sırtta ve belde kemiklere binen yük artacağından sırt ağrıları ve buna bağlı olarak dik düşmana gibi duruş bozuklukları görülebilir.

Sırt Ağrısının Tedavisi Nasıldır?

Eğer sırt ağrınız geçmiyorsa ve ağrıdan dolayı dik duramama gibi duruş bozuklukları ortaya çıkıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Kemik ve sırt dokularındaki problemlerden kaynaklanan bu durum erken müdahale edildiğinde zahmetsiz bir tedavi süreciyle atlatılabilir. Bel ağrısının tedavi edilebilmesi için öncelikle ağrıya neyin sebep olduğu öğrenilmelidir. Doktor yapacağı testler sonucunda sorunun kaynağını bulacak ve tedaviye başlayacaktır.

Sırt ağrısı tedavisinde kas gevşetici ilaçlar sıkça kullanılır. Yine kaslarla ilgili olan problemlerde sıcak ve soğuk uygulama yapılabilir. Masaj tedavileri ile ağrı yapan dokular rahatlatılabilir. Eğer boyunda fıtık mevcutsa, bu durumda boyun bölgesindeki kasların güçlendirilmesi gerekir. Buna yönelik egzersizler tedavinin bir parçasıdır. Yine ağrı tedavilerinin en yaygın yöntemlerinden biri fizik tedavidir. Kemik erimesi durumuna kemik erimesini durdurmak için ilaç tedavisi ve yine bölgedeki kasları güçlendirmek için egzersizler ve fizik tedavi uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ