Dil Kesiği

Dil Kesiği

Dilde oluşan bir kesik alınan sert darbelerden ötürü ya da dile alınan sert bir cismin neden olması ile oluşabilir. Dilde oluşan bir kesik aynı zamanda ağız hastalıklarından kaynaklı da gözlenebilir. Uzun süreli ağızda afta sebep olabilen bazı hastalıkların ardından, özellikle çocuklarda bilinçsizce dilin ısırılması ile oluşabilir. Çocuklarda el ayak ağız hastalığı genelde 10 yaşın altında gözlenir ve viral bir hastalıktır. Bundan ötürü hastalığın tedavisi için ilaç kullanımı yoktur ve 10 gün sonra da geçecek olan bu hastalıkta ağızda çokça aft çıkar. Çocuklar da bunun bilincine sahip olmadıkları için o anki ağrıdan ötürü ısırarak dilde kesiğe neden olabilirler.

Aynı zamanda dişlerinde problem olan bir kişide de dişlerle dilin kesilmesi söz konusu olabilir. Bu durum genelde düzensiz dişleri olanlarda ve damakta dişi bulunanlarda gözlenir. Damaktaki dişlerin doktor tarafından alınması ağız içi sağlığında olumlu olacağı gibi dil kesiklerini de önler.
Dil vücutta devamlı hava ile temas halinde olmayan ve ıslak bir bölge olduğu için dilde oluşan bir kesiğin tedavisi daha uzun sürecektir ve kapanması uzun sürer. Gerekli görüldüğünde doktor tarafından dikiş de atılabilir.

Dilde oluşan yaralar ve ağız hastalıklarının sebebi ile oluşan dil kesikleri kişinin sağlığını etkilemesinin yanında sosyal hayatında da sorunlara neden olur. Konuşmasını olumsuz etkileyebilir ve beslenmesinde bozukluklara, yemek yiyememesine, toplumda iletişim kurmasında sorunlar yaratabilir.
Bazen de dilde oluşan kuruluklardan ötürü dilde çatlamalar ve kesikmiş gibi görüntüler oluşabilir.

Bunlar da kronik kimi hastalıkların belirtisi olarak kendisini gösterir. Tansiyon hastalarında, şeker hastalarında dilde kurumalara rastlanabilir. Ve bu dildeki kuruluklardan kaynaklı oluşan çatlaklar kişinin uzman hekimin var olan hastalığa uygulayacağı tedavi yöntemleri ile geçecektir. Kişinin kronik hastalıkları var ise beslenmesine, normal yaşantısında doktor ve eczacısının önerilerine, düzenli ilaç kullanımına özen göstermesi gerekir.

Dil Kesilmesi Tedavisi

Dilde oluşan kesiklerin tedavisi kesiğin büyüklüğüne, derinliğine ve kesilme sebebine göre değişkenlik gösterir. Dildeki kesilme bir cisim yüzünden oldu ise ve tetanoza neden olma ihtimali varsa mutlaka aşı kontrolü yapılmalı ve gerekli görülür ise aşı yapılmalıdır. Kesiğin tedavisi için lokal anestezi uygulanarak o bölge uyuşturulup dikiş atılabilir. Dikiş ile açık olan kesik kapatılır. Fakat normal bir dikişe göre tedavi süresi ve dikişin alınma süresi daha fazla olabilir. Bunun nedeni dilin daima ıslak olan ve hareket halinde olan bir bölge olmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ