Omuz ve Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Omuz ve Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Omuz ağrısı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kol ağrısı birlikte görülen ağrı tipleridir. Bu ağrıların birçok neden olabilmekte ve kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Omuz ve Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Omuz ve kol ağrısı genel olarak aynı anda görülmektedir. Hastaların ağrıları kimi zaman şiddetli kimi zaman hafif olmaktadır. Bu da ağrının oluşum nedenine bağlı olmaktadır. Aşağıda omuz ve kol ağrısının nedenlerine birlikte bakalım:

  • Kişinin oturuş, yürüyüş, yatış biçimi bu ağrılara neden olabilmektedir. Eğer bunlardan birinde bir yanlışlık varsa kişi bu ağrılara maruz kalabilir. Uzun süre boyunca kolun ve omuzun üstüne yatmak bu ağrıya neden olabilmektedir. Yine aynı şekilde gün boyunca aynı yerde oturarak bilgisayar başında durmak veya yazı yazmak da bu ağrıya neden olabilmektedir. Yine aynı şekilde uzun yol şoförleri boyun, omuz ve kol ağrısı yaşayabilmektedir.
  • Kireçlenmeler de omuz ve kol ağrılarına neden olabilmektedir. Eklem bölgelerinde oluşan hasarlar kişide kireçlenmelere neden olmaktadır. Bu kireçlenmeler hareketi zorlaştırdığı için kişi omuzlarda ve kolda sinirler aracılığıyla ağrı hissedebilmektedirler.
  • Travma sebebiyle oluşan yaralanmalar da omuz ve kol ağrılarına neden olmaktadır. Kişi omuz veya kol bölgesine darbe aldıysa, burada şiddetli bir ağrı oluşacaktır. Darbenin şiddeti ağrının süresiyle doğru orantılıdır. Yine omuzlarda oluşan kırık, çıkıklar da omuz ve kol ağrısına neden olabilmektedir.
  • Donuk omuz bilimsel adıyla adeziv kapsülit rahatsızlığı da omuz ve kol ağrılarına neden olmaktadır. Donuk omuz rahatsızlığı eklem kapsülünün daralmasıyla birlikte kolun hareketlerinin kısıtlanması sonucunda meydana gelmektedir. Bu omuz eklemi tedavisinin iyi uygulanmadığı durumlarda veya kendiliğinden görülebilmektedir. Bunların yanında tam olarak nedeni bilinememektedir. Şeker hastalığı bulunan kişilerde donuk omuz rahatsızlığı da görülebilmektedir.
  • Kişilerde bazı aşırı stres durumlarında sinir gerilmeleri olabilmektedir. Bu sinir gerilmeleri vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Omuzlarda ve kollarda oluşan gerilmeler de aynı başta olan gerilim tipi ağrılara neden olabilmektedir.
  • Ağır işte çalışan kişilerde genellikle bu rahatsızlıklar görülmektedir. Bunların yanında sırt ve bel ağrıları, boyun ağrıları da görülebilmektedir. Eğer kişi ağır bir eşya indirip kaldırıyorsa, bu rahatsızlığı yaşayacaktır. Bunun yanında kimi zamanlarda ağır egzersizler yapan sporcularda da bu ağrılar görülmektedir.
  • Romatizma hastalıkları da kimi zamanlarda omuz ve kol ağrılarına neden olabilmektedir.

Omuz ve Kol Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Omuz ve kolda eğer bir ağrı hissediyorsanız, bu rahatsızlıkların tedavisi için fizik tedavi hekimine başvurabilirsiniz. Doktor gerekli muayeneyi yaparak size sorunun neden kaynaklandığını belirtecek ve buna uygun tedaviyi sunacaktır. Bunun yanında eğer ağır bir işte çalışıyorsanız, dinlenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Eğer gün boyunca oturduğunuz bir işte çalışıyorsanız, ara sıra egzersiz ve spor yapmanız size iyi gelecek ve bu tür ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Stresten, kaygıdan uzaklaşmanız da hem fiziksel hem ruhsal sağlığınız üzerinde artı yönde etkili olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ