Eldeki Yaralar

Eldeki Yaralar

Eller, gün içinde en fazla kullanılan organlardır. Bu nedenle de yaralanmalara son derece açık bir konumda bulunmaktadır. Buna ek olarak kullanılan çeşitli kozmetik ürünleri ya da temas edilen kimyasal ürünler, elde yaralara yol açabilir. Aynı zamanda bireyin cilt rahatsızlıklarına sahip olması sonucunda da el ayası ya da parmaklarda çeşitli yaralar ortaya çıkabilir.

Elde Yara Nedenleri Nelerdir?

  • Gün içinde yapılan birçok aktivite, özellikle ellerin su ile çok fazla teması, ellerin hassasiyet kazanmasına yol açabilir. Bu durum da el derisinin yaralanmalara daha açık bir hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda cildin kendisinden kaynaklanan hassasiyet sonucu da deride çeşitli yaraların oluşumu gözlemlenebilir.
  • Deterjan, bulaşık deterjanı, yumuşatıcı, çamaşır suyu gibi kimyasal ürünler, cilt ile temas ettiğinde tahrişlere ve soyulmalara yol açabilmektedir. Özellikle içinde yakıcı maddeler bulunan yağ sökücü tarzındaki ürünler, kesinlikle çıplak elle kullanılmamalıdır. Bu durum daha çok sürekli olarak temizlik yapan ev hanımlarında ortaya çıkmaktadır.
  • Elde ortaya çıkan yaraların bir başka nedeni de egzamadır. Egzama vücudun her yerinde görülebilen bir deri hastalığıdır. Ellerde kaşıntı ile kendini gösterir ve kaşındığı takdirde ciltte ciddi yaralar açılma riski vardır. Bu nedenle kaşıntı hissi görmezden gelinmeli ve kaşıma içgüdüsüne karşı konmalıdır.
  • Sedef, mantar gibi rahatsızlıklar da ellerde yara oluşumuna yol açabilmektedir. Bu hastalıklar için genellikle kremler ya da ilaç tedavisi uygulanmaktadır. En yakın zamanda bir cildiye uzmanına muayene olunması tavsiye edilmektedir.
  • Ellerde meydana gelen yaraların, en önemli nedenlerinden biri de hava değişimleridir. Sıcak ve nemli bir ortamdan, kuru ve soğuk bir ortama aniden geçilmesi, uzun vadede ellerin üst yüzeyinde çatlaklara ve kanamalı yarıklara yol açacaktır. Bu nedenle özellikle kış aylarında, dışarı çıkılmadan önce ellere yumuşatıcı ve koruyucu krem sürülmeli ve eldiven kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.

Sık Görülen El Yaraları

Egzama, mantar ve sedef rahatsızlıkları dışında daha başka el hastalıkları da vardır. En çok görülen el yaralarından bir tanesi siğil oluşumudur. Siğiller, belli bir virüs nedeniyle özellikle ellerde ortaya çıkan kabarcıklar şeklinde ifade edilebilir. Alerjik durumlar nedeniyle de meydana gelebilen siğiller, sağlıklı olmayan ortamlarda bulunan kişilerde de ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcıdır ve kesinlikle koparılmamalıdır. Aksi halde şiddetli kanamalar görülebilir. Mutlaka doktora gidilmeli ve siğillerin geçmesine yarayan ilaçlar ya da kremler kullanılmalıdır.

Paronişi olarak bilinen bir başka rahatsızlık ise tırnak kenarlarında ortaya çıkmaktadır. Genel olarak şişkinlik, ağrı ve kızarıklık gibi belirtilere sahiptir. Manikür esnasında tırnak etlerinin kesilmesi, tırnak batması ya da su ile çok fazla temas sonucunda oluşabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ