Ertesi Gün Hapı Regl Gecikmesine Neden Olur mu?

Ertesi Gün Hapı Regl Gecikmesine Neden Olur mu?

Cinsel ilişkide korunma yöntemlerinin şüphe uyandırması sonucunda kadınlar tarafından kullanılan ertesi gün hapı, adet düzeninde dengesizliklere yol açabilmektedir. Bu durum yaşa ve kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ertesi gün hapının kullanımı sonrasında adet döngüsünde düzensizlikler ya da gecikmeler meydana gelebilir. Üstelik bu gecikme birkaç ay boyunca devam edebilir.

Piyasada satışa sunulan farklı markalarda ertesi gün hapları bulunmaktadır. Bunlar arasından
kişisel olarak en uygun olan tercih edilmelidir. Bu konu ile ilgili ilacın alındığı eczaneden bilgi alınabilir. Eğer adet gecikmesi çok uzun sürüyorsa, gebelik testi yaptırmak gerekir. Böylece gebelik başlayıp başlamadığı netleşecektir. Gebelik meydana gelmişse hap kullanımı bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği için kullanmayı bırakmak doğru olacaktır. Aynı şekilde bu haplar metabolizma üzerinde ciddi etkiler gösterdiği için annenin süt durumu üzerinde dahi etkili olabilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Cinsel ilişkide kullanılan prezervatif ya da doğum kontrol hapının unutulması ya da korunmadan ilişkiye girilmesi gibi durumlardan sonra olabildiğince erken bir zaman içinde ertesi gün hapının alınması gerekir. Bunun için belirlenen süre üç gündür. Bu sayede, spermler vajinaya girmiş durumda olsa bile bu ilacın kullanımı sonrasında büyük olasılıkla gebelik gerçekleşmeyecektir. Hiçbir korunma yönteminde % 100 koruma söz konusu değildir ve bu durum ertesi gün hapı için de geçerlidir. Hapların kullanımından hemen sonra bulantı ya da kusma durumu görülürse, ertesi gün hapının etkisi ilk alındığı zamanki gibi olmayacağı için yeni bir hap alınmalı ve mutlaka gebelik testi yaptırılarak durumdan emin olunmalıdır.

Ertesi Gün Hapı ve Regl İlişkisi

  • Ertesi gün hapı, hormonsal etkiye sebep olacaktır. Bu nedenle de reglin gecikmesi normal kabul edilmelidir. Ancak adetteki gecikme hap kullanımından hemen sonra meydana gelirse, gebelik olasılığı bulunsa da, kesin olarak bu anlama gelmez ve gebelik testi ile durumun netleştirilmesi gerekir.
  • Doğru zamanda kullanılan ertesi gün hapı, vücudun belli bir düzende sürdürdüğü regl döngüsüne destek olmaktadır. Ancak elbette ki, gebelik riski yüksek olduğu için belli bir panik ve stres söz konusu hale gelir. Bu durum da regl gecikmesine sebep olur. Regl gecikmesinin uzun sürmesi ise kadının daha fazla stres yapması ile sonuçlanır. Bu nedenle rahat olmak gerekir.
  • Her durumda ve koşulda, ertesi gün hapı regli geciktirebilir. Anatomik yapıya, yaşa ve normal seyrinde devam eden regl düzenine göre bu etki değişiklik gösterebilir. Adet döneminin başlamasından önce ertesi gün hapının alınması sonucunda akıntı ya da damla damla akıntı şeklinde kanama da gözlemlenebilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ