Karında Hareketlilik Hissi

Karında Hareketlilik Hissi

Karında hareketlilik hissi oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Kişiden kişiye farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bir sorun olan karında hareketlilik hissinin tanısı için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Karnın iç kısmında meydana gelen dalgalanmalara verilen genel bir isim olan karında hareketlilik hissi kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir sorundur. Kadınların karnında hareketlilik hissi oluşmasının en sık karşılaşılan sebeplerinden birisi hamileliktir.

Karında Hareketlilik Hissi Neden Olur?

Karnın iç bölgesinde zaman zaman hareketlilik hissedilebilir. Bu durum genellikle geçicidir bir zaman sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Karında hareketlilik hissinin altında ciddi bir sebep yatabileceği de göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka tanı için uzman doktora başvurulmalıdır.
Karında hissedilen hareketliliğin sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Bağırsak Problemleri

Karında oluşan hareketlilik hissinin en büyük sebeplerinden birisi bağırsak problemleridir. Bağırsak hareketlerinde meydana gelen düzensizlikler bu tarz belirtilere neden olabilir. İshal,kabızlık ve tuvaletin uzun süre gelmemesi gibi bağırsak problemleri nedeniyle karında hareketlilik hissedilebilir.

2-)Düzensiz Beslenme

Düzensiz bir beslenme rutininiz varsa bu durum çeşitli semptomlara neden olabilir. Karında yaşanılan hareketlilik hissi de bu semptomlardan birisidir. Vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesinde çok önemli bir yere sahip olan beslenme düzeninde aksaklıklar oluşması halinde kişide çeşitli sağlık sorunlarının gözlenmesi normal bir durumdur.

3-)Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol tüketimi de karında hareketlilik hissine neden olabilir. Alkol tüketimi sindirim ve boşaltım sistemine zarar verdiği için mide ve karında sorunlar yaşanmasına da neden olabilmektedir. Alkol ve sigara tüketimini sınırlandırarak bu tarz sorunlardan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

4-)Yorgunluk ve Stres

Yorgunluk ve stres gibi problemler de karında hareketlilik hissine neden olabilen etkenlerden birisidir. Aşırı stresli durumlarda bağırsak sisteminde istem dışı hareketlenmeler meydana gelebilir. Karında görülen hareketlilik hissi de bunlardan birisidir. Normal bir durum olan karında hareketlilik hissi stresin azalması ile birlikte yok olacaktır.

5-)Hamilelik

Karında hareketlilik hissinin kadınlarda görülen en büyük sebeplerinden birisi hamileliktir. Ama tek sebep bu olmayabileceği için mutlaka test yaptılmalıdır. Kadınlarda sık sık yaşanan adet gecikmeleri de aynı tepkimelere yol açabilmektedir.

Karında Hareketlilik Hissi Nasıl Geçer?

Karında oluşan hareketlilik hissi nasıl geçer en çok merak edilen sorulardan birisidir. Karında hareketlilik hissi oluşması halinde şu noktalara dikkat edilmelidir:

  • Bağırsakları kontrol altında tutmak için ek takviyeler kullanmak uygun olacaktır. Yapılacak olan takviyelerin mutlaka doktor kontrolünde yapılmasına özen gösterilmelidir.
  • Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan hareketlilik durumunda kişinin düzgün ve sağlıklı besinler ile beslenmeye ekstra özen göstermesi tavsiye edilmektedir.
  • Yorgunluktan kaynaklanan karın hareketlenmelerinde ise tedavi için bol bol dinlemeye özen gösterilmelidir. Yeterli miktarda uyku ve sık sık dinlenme ile karın bölgesinde görülen hareketlenmeleri durdurmak mümkün olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ