Gebelikte Su Gibi Akıntı

  • 02 Mart 2018
  • 4.250 kez görüntülendi.
Gebelikte Su Gibi Akıntı

Gebelik dönemi zor ama bir yandan bir kadının hayatındaki en önemli süreçlerden birisidir. Bu dönemde kadınlarda birçok değişim ortaya çıkabilir. Kişinin bu durumda telaşa kapılmasına gerek yoktur çünkü çoğu anne adayında gebelik süresi boyunca birçok değişim öne çıkabilir. Gebelikte sık görülen belirtiler arasında mide bulantısı yer almaktadır. Bunun yanı sıra daha birçok belirti bu özel dönemde karşımıza sık sık çıkmakta ve anne adaylarının hayatında çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Gebelik döneminin sonlanması genel olarak su akıntısının olması ile ortaya çıkar. Su gibi olan bu akıntının gelmesi kadınların doğum yapmaya hazır bir hale geldiğinin belirtisidir. Ama bazı durumlarda su gibi olan bu akıntının çok daha başka sebepleri vardır.

Gebelikte Su Gibi Akıntı Neden Olur?

1-)İdrar Kaçması

Gebelik döneminde kişi yanlışlıkla idrarını kaçırabilir. Özellikle hapşırma ya da yüksek sesle kahkaha atma esnasında ufak miktarda idrar kaçabilir ve anne adayları bunu akıntı zannedebilir. Bu durum oldukça sık rastlanan bir durumdur.

2-)Mukus Tıkacı

Mukus tıkacı serviks bölgesinin genişlemesi sonucu dışarı çıkabilir. Bu durum gebelik döneminde sık sık meydana gelen bir sağlık sorunudur. Böyle bir durum oluşması halinde anne adaylarında akıntı görülür. Doğum yaklaştıkça mukus tıkacı da vücuttan atılmaya başlar.

3-)Erken Doğum

Gebelikte su gibi akıntı oluşması doğum bir işaretidir. Bu suyun vaktinden önce gelmesi ise erken doğum anlamına gelir. Erken doğum akıntısı hamileliğin 37.ayından önce meydana gelir. Böyle bir durumda acil olarak doktora gidilmelidir.

4-)Mantar Enfeksiyonu

Gebelik döneminde akıntı görülmesinin sebeplerinden birisi mantar enfeksiyonu sorunudur. Bu durumda kadınlarda gözlenen diğer belirtiler arasında vajinada kaşıntı, yanma, şişlik ve sarı renkli akıntı gibi belirtiler yer almaktadır. Kişinin bu durumda doktor ile karşılaşması ve acil olarak muayene olması gereklidir.

5-)Amniyon Sıvısı

Amniyon sıvısı kadınlarda bakteri oluşması vb. durumlarda karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Hamileliğin 7,8 ve 9. ayında yoğun bir biçimde akıntı oluşması durumunda bu durum amniyon sıvısı olabilir.

Gebelik Döneminde Su Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Gebelik döneminin sonlarına doğru kadınlarda su biçiminde akıntı görülür. Bu akıntı aniden olur ve bir bardak kadar akıntı olur. Bu durum gebeliğin sonlanması demektir. Hamilelik suyu olan bu beyaz renkli akıntı tıp dünyasında amniyon sıvısı olarak adlandırılır. Amniyon sıvısının gelmesi durumunda herhangi bir sancı görülmeyebilir. Bu su kokusuz ve renksiz bir yapıya sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ