Geç Algılama ve Anlama

Geç Algılama ve Anlama

Kişinin ve beynin özellikleri bağlı olarak, her insanda anlama ve algılama kapasitesi farklı olabilir. Kişinin anlama ve algılama konusunda sorunu varsa bu durum geç algılama ve anlama olarak ifade edilir. Bu durum nörolojik sebeplidir ve bir rahatsızlık olarak görülmemelidir.

Geç Algılama Nedenleri Nelerdir?

1-)Doğuştan Kaynaklanan Nedenler

Bebeklerde, doğuştan bıngıldak açıklığı mevcuttur. Zamanla bu bölge kapanır ancak bu kapanma durumu geç meydana gelirse, bebeğin ileriki yaşlardaki zeka durumu olumsuz yönde etkilenebilir. Bıngıldağın olması gereken sürede kapanmaması halinde doktora gidilerek bebek muayene ettirilmeli ve durumla ilgili bilgi alınmalıdır. Bunun yanı sıra, nörolojik nedenlerle bebeğin zekasında bazı sorunlar daha anne karnında iken oluşabilir ve bu da hayatı boyunca algılama güçlüğü çekmesine neden olabilir.

2-)Vücut Isısının Yükselmesi

Bebek ve çocuklarda çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ateş yükselmesi, 39 dereceye ulaştığında ciddi yan etkilere kalıcı olarak neden olabilir. Ateş seviyesi olması gereken düzeye indirgenemediğinde çocuğun yahut bebeğin havale geçirmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu da zeka geriliği ve algılama güçlüğü gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

3-)Gebelikte Etken Maddeler

Özellikle gebeliğin altıncı ayından itibaren sigara kullanımının sürdürülmesi, bebeklerde algı güçlüğüne ve anlayamama sorunu ortaya çıkmasına yol açabilir. Buna ek olarak bu dönemde hamile kadının rastgele, doktor önerisi haricinde kullandığı çeşitli ilaçların yan etkisi olarak da bu durum meydana gelebilir. Bu dönemde kullanılan her ilacın muhakkak doktora sorulması son derece önemlidir.

Geç Algılama ve Anlama Tedavisi

Yukarıda çeşitli sebeplere dayandırılan algı probleminin daha farklı nedenleri de elbette bulunmaktadır. Bu bahsi geçen nedenler en sık rastlanan ve bu soruna yol açan faktörlerdir. Doğuştan kaynaklanan geç algılama ve anlama sorunu için sonradan müdahale şansı genellikle bulunmaz. Ancak sonradan oluşan algı sorunlarında tedavi işe yarayabilmektedir. Sinir sistemi ve beyinle ilgili bir hasar sonrasında ortaya çıkan geç algılama ve anlama durumunda, bu konu ile ilgili detaylı tetkiklerin yapılması sağlanabilir. Ancak erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Herhangi bir travma sonrasında, beyin kanaması ya da beyin sarsıntısı gibi nedenlerle de ortaya çıkabilen algı güçlüğünde, bazı tedaviler olumlu etkiler sağlayabilmektedir. Bireysel olarak uyku ve beslenme düzeninin sağlık – düzen çerçevesinde oturtulmuş olması, bu sorunun içsel olarak meydana gelmesine engel olan bir durumdur. Vücut, dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyaç duyan bir organizmadır ve bu ihtiyaçlarını da uyku esnasında karşılar. Bu yüzden bebeklikten itibaren kişiler için uyku düzeni olmazsa olmazdır.

Yetişkin bireylerde vitamin eksikliğinden ya da kansızlıktan kaynaklanan algı sorunları da belli dönemlerde ortaya çıkabilmektedir. Bunun için yapılması gereken en yakın zamanda doktora gitmek ve detaylı kan tahlili yaptırmaktır. Tahlil sonucuna göre doktor gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ