Göbek Deliğinde Sivilce

  • 04 Temmuz 2017
  • 12.608 kez görüntülendi.
Göbek Deliğinde Sivilce

Göbek deliğinde oluşabilecek sivilce, çıban gibi yapıların nedeni sıklıkla iltihabi bir durumun oluşumu ile olur. Göbek deliğinde oluşabilecek bir enfeksiyon orada açılmış bir açık yaradan içeriye mikrop girmesi ile özellikle piercing yaptıranlarda temiz ortam eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Göbek deliğine yapılan piercinglerin sterilizasyon eksikliği nedeni ile genelde göbek deliğinde iltihaplanmalar, sivilce ve şişlikler gözlenir.

Göbek Deliği İltihabı Belirtileri

Göbek deliğinde oluşan iltihaplanmalar genel olarak o bölgede hissedilen acı ve görüntü olarak iltihaplı yapı ile kendisini gösterir. Bunun yanında anlaşılması için farklı nedenler de vardır.

  • Göbek deliğinden farklı bir koku gelmesi,
  • Devamlı sıvı akıntısı ve irine benzer bir akıntı görülmesi,
  • Kimi zaman göbek deliği çevresinde ağrı,
  • Şişlik ve kızarıklık,
  • Göbek deliğinden sarı bir sıvı ile beraber kan gelmesi

Göbek deliği iltihabı tedavisi çok zor bir hastalık değildir. Doktor kontrolünde incelendikten sonra tedavi süreci başlayabilir. Fakat hastanın göbek deliği iltihabını ilk aşamada kesinlikle elleri ile oynamaması, kirli ve mikroplu herhangi bir şeyle temas ettirmemesi gerekir.

Göbek Deliği İltihabı Neden Olur?

Göbek deliğine steril olmayan bir cisimle müdahale edilmesi ve oynanması, ellerle dokunma, piercingin steril olmaması durumunda iltihaplanma ve enfeksiyon gözlenebilir. Hijyen eksikliği ile kendi öz temizliğine dikkat etmeyen kimselerde, zamanla o bölgede giysilerin kirleri ve kişinin terlemesi ile yapışan oluşan vücut kirleri birleşerek derinin altında iltihabi bir oluşum yaratır.

Fazla terlemenin kişinin gözeneklerini çok açması ile araya toplanan pislikler ve kirli yapılar artar. Daha sonra o terle giren yapılar gözenek içeresinde hapsolarak ilerde iltihaplanmaya sebebiyet verir.

Göbek Deliği İltihabı Tedavisi

Kişi göbek deliği iltihabını farkedince hemen doktora danışmalıdır. Doktor kontrolünde tanı koyulmasının ardından tıbbi tedavi sürreci başlayacaktır. Genellikle iltihap çok ilerlememişse hastaya hekimin yazdığı antibiyotik etkili kremler iyi gelecektir. Ancak bunların yanında iltihap için gerekli görülürse tablet de yazılabilir. Bu durum iltihabın kuruması için en etkili olacak tedavi seçeneğidir. Fakat iltihap çok büyüdüyse ve iç organlara kadar yayılma ihtimali varsa doktor tercihi ile cerrahi operasyon gerçekleştirilebilir.

Kişisel bakımla da tedavi sağlanabilir. Kişi her şeyden önce kendi temizliğine dikkat etmeli ve o bölgeyi steril tutmalıdır. Gerekirse alkolle ya da tentürdiyotla temizlemelidir ki mikroplardan arınsın. Aynı şekilde antibakteriyal etkisi ve antifungal etkisi ile o bölgeye sürülerek çay ağacı yağı da tercih edilebilir. Bu yağ da o bölgenin steril kalmasına yardımcı olacaktır. Kullanılacak kremin, ilacın kesinlikle uzman doktor kontrolünde alınmasına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ