Dudak Çevresinde Soyulma

Dudak Çevresinde Soyulma

Dudak çevresinde meydana gelen soyulmalar genellikle mevsimsel bir durum olarak görülmektedir. Mevsim geçişlerinde sık sık görülen dudak çevresi soyulmaları evde yapılacak doğal ürünler ile önlemek mümkündür. Genellikle zararsız olan ve kısa süreli olan dudak çevresi soyulmaları bazı durumlarda bazı iltihaplar nedeniyle ortaya çıkmakta ve çok daha zararlı bir hale gelmektedir. Bu tarz durumlarda kişinin çok daha dikkatli olması ve gerektiğinde uzman bir cilt doktoruna danışması önerilmektedir.

Dudak Çevresinde Soyulma Neden Olur?

  • Oldukça kötü bir görünüme sebebiyet veren dudak çevresi soyulmaları bazen mevsimsel geçişlerden bazen ise akut hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlardan dolayı meydana gelen bir cilt kusurudur. Çoğu kişide görülen bu cilt kusuru doğal ürünlerin kullanımı ile tedavi edilmektedir.
  • Dudak çevresi soyulmalarının belli başlı nedenleri arasında soğuk havalar da etkilidir. Soğuk havalarda ciltte kuruluk ve soyulma sıklıkla görülür. Özellikle soğuk kış aylarında ortaya çıkan dudak çatlakları ve dudak çevresi soyulmaları aşırı su kaybı ve sıcaklık değişiminden dolayı ortaya çıkmaktadır.
  • Dudak çevresinde meydana gelen soyulmaların diğer bir nedeni ise sivilce için kullanılan ilaçlardır. Yağlı ciltlerde sıklıkla görülen sivilcelerin tedavisinde kullanılan ilaçlar dudak ve dudak çevresinde soyulmalara neden olmaktadır. Bunlara bağlı olarak ortaya çıkan soyulmaları önlemek için kullanılan ilaçların yanı sıra nemlendirici krem kullanımı yapılması da önerilmektedir. Sorun birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır.
  • Dudak çevresi soyulmalarında sıklıkla görülen diğer nedenler arasında alerjik reaksiyonlar, yaşlılık ve cilt kuruluğu da yer almaktadır. Cildi kuru olan kişilerin cildini düzenli olarak nemlendirmesi dudak ve dudak çevresi soyulmalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Dudak Çevresi Soyulmaları İçin Etkili Doğal Yöntemler

Dudak çevresinde çeşitli faktörler nedeni ile ortaya çıkan soyulmaları önlemek için evde bulabileceğiniz doğal ürünleri kullanabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Soyulmaların en büyük nedenlerinden birisi cildin yeterince nemli olmamasıdır. Cildi nemlendirebilmek için bol su içmek en etkili yöntemlerden birisi olacaktır. Uzmanlar yetişkin bir bireyin günde en az 8 bardak su içmesini önermektedir.

Cildi nemlendirmek ve soyulmaları önlemek için yapılacak yöntemlerden bir diğeri ise yoğurt tedavisidir. Doğal bir nemlendirici olan yoğurdun içine çilek katarak bu karışımı soyulma olan bölgeye sürebilir ve bir süre boyunca bekleyebilirsiniz. Bu yöntem dudaklarınızın doğal bir biçimde nemlenmesini sağlayacak ve cilt yüzeyindeki soyulmaları ortadan kaldıracaktır. Düzenli uyku, dudaklara yapılan masaj ve güneş kremi kullanımı da dudakları nemlendiren diğer yöntemler arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ