Göğüs Yanması ve Öksürük

  • 10 Nisan 2017
  • 10.876 kez görüntülendi.
Göğüs Yanması ve Öksürük

Göğüste yanma ve öksürük şikayeti kişilerin panik ve endişe duymasına yol açar. Paniğin esas nedeni göğüste hissedilen yanmanın kalp hastalıklarıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak göğüs yanması her zaman bu denli ciddi sorunların göstergesi olarak değerlendirilmez.

Balgamsız öksürük olarak bilinen ve nöbetler halinde kendini gösterebilen kuru öksürük, göğüs yanmasını tetikleyen etkenlerin başında gelmektedir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarını(astım vs.) takiben sık görülen kuru öksürük kronik olarak devam edebilmekte ve göğüste yanma hissi oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten oluşan yanma hissi, öksürüğün kesilmesi sonucunda ortadan kalkar. Ancak göğüste yanma her zaman kuru öksürüğün sonucu olarak görülmeyebilir. Altında yatan diğer nedenlerin detaylı izlenmesi için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Göğüs Yanması ve Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Göğüs bölgesine şiddetli darbe veya hasar gelmesi durumunda bu bölgedeki doku, sinir veya kaslarda hasar gözlenebilir. Bu yapılardan herhangi birinde oluşabilecek hasar ise bu bölgede yanma ve ağrıyı tetikleyicidir. Eğer göğse doğru şiddetli bir darbe alındıysa, en kısa sürede konuyla ilgili uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Kalp Rahatsızlıkları

Vücutta kan pompalama görevini üstlenen kalpte oluşabilecek sorunlar/rahatsızlıklar, göğüste yanma ve ağrı şikayetine yol açabilmektedir. Ancak göğüste yanma hissi tek başına kalp rahatsızlığı göstergesi değildir. Ağrı ve yanma hissine genellikle omuz ve kollarda uyuşma, ağrı şikayetleri eşlik eder. Şikayetler kalp krizi, kalp zarı iltihabı gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden, mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Alerjik Durumlar

Savunma mekanizmasının yabancı maddelere karşı verdiği cevap olan alerjik reaksiyon, çoğunlukla doğrudan göğüste yanmayla ilgili değildir. Alerjik reaksiyonlar kuru öksürüğü tetikleyici etken olduğundan dolaylı olarak göğüste yanma hissine de yol açabilmektedir. Tüketilen gıda, polen, toz, kullanılan kozmetik ürünü gibi pek çok etken alerjiyi tetikleyici unsur olabilir. Bu sebepten doğan kuru öksürük genellikle kısa sürmektedir. Alerjiyi engelleyerek öksürük ve göğüste yanma probleminin önüne geçebilmek adına, alerjen madde belirlenmeli ve bu yabancı etkenden uzak durulmalıdır.

Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Öksürük ve göğüste yanmanın bir diğer nedeni ise solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Akciğer rahatsızlıkları veya zatürre akabinde bu tarz şikayetler baş gösterebilir. Doğru teşhis için bulgulara eşlik eden diğer problemlerin de uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Diğer Etkenler

  • Sindirim sistemi rahatsızlıkları,
  • Astım,
  • Uzun süre kuru, nemsiz havanın hakim olduğu bölgede kalmak

Göğüste yanma ile beraber gözlenen öksürük; kalp ve solunum rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarını işaret ediyor olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ