Göz Alerjisi Baş Ağrısı Yapar mı?

Göz Alerjisi Baş Ağrısı Yapar mı?

Gözlerde oluşan alerjik bir hastalığın genel belirtisi gözde yanma, kızarma, kaşıntı, şişme olarak kendisini gösterir. Fakat gözlerde oluşan bu belirtilerden özellikle kızarma var ise en kısa sürede uzman doktora gitmeniz tavsiye edilir. Gözdeki alerjik sanılabilecek kaşıntı ve kızarmalar bazen kişinin uykusuz kalması ve çok yorgun düşmesinden kaynaklanırken bazen de üveit(gözün ortasındaki tabaka olan uveanın iltihaplanması) gibi bir hastalık olabilir. Ve bu durumda erkenden tedaviye başlanmaz ve ciddiye alınmazsa hastanın görme yetisinde bozulmalar görülebilir.

Gözde oluşan bu yanmalar, göz ağrıları bazen de baş ağrısıyla beraber görülür ve bu da sıklıkla sinüzit hastalığında görülür. Baş ağrısı ve göze vuran sert ağrılarla hastanın sosyal yaşamını da olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Gözlerde yanma, kızarma ve kaşıntı ile oluşan alerjiler hastada bazen baş ağrısı yapabilir. Bu alerjik durum uzun sürer ve geçmezse, en yakın sürede doktora gidilmelidir. Çünkü hem baş ağrısına sebep olan hem de gözlerde kızarıklık, kaşıntı yapan bir hastalık tehlikeli olabilir.

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Alerjik rinitte hasta genelde hapşurur, burun kaşıntısı ve gözlerde yaşarma, kaşıntı ile karşılaşır. Gözlerde oluşabilecek yorgunluklarda genellikle evde yapılacak olan bir çay pansumanı etkili olabilir. Fakat bu ilerlemiş ya da ilaç tedavisi devam eden göz alerjilerinde önerilmez.

Çay Pansumanı

Demlenmiş ılık bir çayın içerisine temizliğinden emin olduğunuz bir pamuğu batırınız ve ağrıyan gözünüzü kapatarak göz kapağınızın üzerine uygulayınız. Pamuğa çok fazla çay emdirilmemesi gerekir.

Çay pansumanı yorgunluk ve uykusuzluk nedeni ile kendisini gösteren göz ağrılarında etkili olabilir. Fakat kızarmanın ve kaşıntının başladığı göz alerjilerinde mutlaka doktorun reçete ettiği göz damlaları kullanılmalıdır.

Göz Alerjisi Neden Olur?

  • Bahar döneminde polen alerjisi olan kişilerde alerjik rinitle birlikte gözlerde alerjik reaksiyonlar gözlenebilir.
  • Yaz aylarında özellikle güneş alerjisi olanlar için güneş gözlüğü kullanmak şarttır. Ve alerji ilerlediyse doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.
  • Enfeksiyon sebebi ile de göz alerjisi belirtileri gözlenebilir.
  • Bazen göz alerjisi sanılan belirtiler hastada başka bir göz hastalığının belirtisi olabilir. Konjuktivit ya da üveit gibi daha ciddi hastalıklar olabilir.
  • Kişinin yine uzun süre güneşe bakması, çok fazla ağlaması durumunda göz yaşını kaybetmesinden kaynaklı göz kuruluğu oluşur. Bu da gözde batma, yanma ve kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda sıklıkla suni gözyaşı uzman hekimden reçete edilerek kullanılmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ