Göz Bozukluğu Baş Döndürür Mü?

Göz Bozukluğu Baş Döndürür Mü?

Birçok kişide farklı nedenlerle görülebilen baş dönmesi, gözde ortaya çıkan bozukluklar nedeniyle de oluşabilmektedir. Göz bozulması, dış faktörler kadar genetik faktörlere de bağlı olarak gelişme göstermektedir ve günümüzde göz bozukluklarını sayısında ciddi bir artış olduğu da bilinmektedir. Bu durumun temel nedenlerinden bir tanesi, bu kişilerin teknolojik ürünlerin; bilgisayar, televizyon ve telefon gibi çeşitli ürünlerin ekranlara çok sık ve uzun süre ara vermeden bakmalarıdır. Ancak göz bozuklukları, yalnızca gözün bu şekilde farklı ve çok fazla kullanımı sonucunda oluşmaz. Farklı birçok nedenden dolayı da göz bozukluğu ortaya çıkarabilmektedir.

Göz bozukluğu ve bunu bağlı olarak gelişen baş dönmesi kişinin yaşam kalitesini düşürmesi ve günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilemesi bakımından dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken durumların başında gelmektedir. Gözde herhangi bir bozukluk oluşması, bunun birey tarafından fark edilmesi ve bu bozukluğun baş dönmesine yol açması gibi durumlar mevcut ise mutlaka göz testleri yaptırılmalı, göz doktoruna tedavi olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Göz Bozukluğu ve Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Göz bozukluğuna yol açan birçok rahatsızlık bulunmakta ve bu rahatsızlıkların bir kısmı baş dönmesine yol açarken, bir kısmı yalnızca görme kalitesini etkilemektedir. Gözlerde oluşan bozukluğun baş dönmesine yol açmasının nedenleri aşağıda sıralanmaktadır:

  • Kişinin gözlerini çok fazla yorması, çok uzun süre bir bilgisayar ekranına bakması, çok uzun süre okuması vesaire durumlarda göz yorulur ve göz yorgunluğu baş dönmesine yol açabilmektedir.
  • Göz bölgesine ani bir darbe alınması hem gözlerin bozulmasına, hem görme kalitesinin düşmesine hem de baş dönmesine yol açabilmektedir. Böyle travmatik bir durumda kişinin mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna giderek göz kontrolünden geçmesi gerekmektedir.
  • Göz bozuklukları, bazı durumlarda beyinle ilgili hasarların da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden göz bozukluğu – baş dönmesi bulunan kişilerin mutlaka detaylı bir nörolojik bir muayeneden de geçirilmesi gerekir.
  • Bazı göz bozuklukları baş dönmesine yol açabilir ve bunlar genellikle genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan göz bozukluklarıdır.

Göz Bozukluğu ve Baş Dönmesi Tedavisi

İlk olarak yapılması gereken göz bozukluğunun türünün tespit edilmesidir; miyop, hipermetrop ve astigmat temel olarak en sık görülen göz bozukluklarıdır ve her birinin tedavi süreci farklı gelişmektedir. Gözlerde bozukluk genel olarak anne veya babanın gözlerinin bozuk olması dolayısıyla çocuklukta ortaya çıkar, ancak bazı çocuklarda ilerleyen yaşlarda da göz derecelerini ilerlediği tespit edilmektedir.

Baş ağrısı, baş dönmesi özellikle göz derecesi yüksek olan kişilerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Bu kişilerin gözlük kullanmaması da baş dönmesi ve baş ağrısı problemlerinin oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bu tarz şikayetleri bulunan kişilerin en kısa süre içerisinde bir göz doktoruna gidip muayene olmaları ve tedavi sürecine başlamaları gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ