Hamilelikte Aşırı Öksürük

  • 11 Ağustos 2017
  • 1.980 kez görüntülendi.
Hamilelikte Aşırı Öksürük

Hamilelikte öksürüğe, anne adaylarının beraberinde boğaz ağrısı, ateşlenme, alerji gibi enfeksiyon içeren durumları söz konusu olmadıkça çevresel etkenler neden oluyor olabilir. Örneğin ev tozları, spreyler, polenler gibi…

Bu dönemde annenin bağışıklık sistemi zayıfladığından sağlığına gerekenden fazla önemi göstermesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinin anne ve bebeğin gelişimi açısından sağlıklı bir şekilde geçmesi çok önemlidir. Bu nedenle öksürüğün neden kaynaklandığını öğrenebilmek için annenin kendisini izlemesi gerekmektedir. Böylece öksürüğün kaynağını bulabilir ve gereken tedaviyi gerçekleştirebilir. Eğer geçmeyen ve artan bir öksürük varsa bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Hamilelikte Öksürük Neden Olur?

1-)Alerji

Alerjisi olan hamilelerin, vücutları daha hassas olduklarından değişen mevsimlerden, hava kirliliğinden, bulundukları ortamdan veya yedikleri besinlerden çabuk etkilenmektedirler ve sık sık öksürük nöbeti geçirebilmektedirler.

2-)Mide Ekşimesi

Bu durum hamilelikte çok sık rastlanmaktadır. Eğer anne dikkat etmezse ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

3-)Astım

Astımı olan hamileler bu süreçte nefes almakta güçlük çekmekte ve kuru öksürüklerle baş etmek zorunda kalabilmektedir. Hamileliğin son dönemlerine geldiklerinde ise bu durum artabilmektedir. Bu nedenle anne ve bebeğin sağlığı açısından kontrol altında olmaları önem teşkil etmektedir.

4-)Zayıf Bağışıklık Sistemi

Kadınların hamilelikte bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Dikkat edilmediği takdirde öksürüğe neden olan enfeksiyonlara yakalanma riskleri daha fazla, atlatma ihtimalleri ise daha düşük olacaktır.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte (bazı hastalıklar hariç) gerekmediği sürece tıbbi ilaç almak tavsiye edilmemektedir. Öksürük eğer anneye ve bebeğe ciddi zararlar vermiyorsa basit ve doğal yöntemlerle azaltılabilir hatta tamamen geçebilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Hamilelikte öksürük tedavisi için sıcak içecekler tüketmek önemlidir. Evde yapılmış çorba, ballı zencefil, ıhlamur gibi içecekler içmek hem öksürüğe hem de sağlığa iyi gelebilmektedir.
    Naneli yeşil çay, kekik çayı, papatya çayı, limonlu ve ballı ılık su (tercihe göre bir miktar toz veya çubuk tarçın da atılabilir) gibi bitki çayları da öksürüğün geçmesine yardımcı olabilmektedir.
  • Mevsimine göre meyve tüketmek sağlık açısından önem taşımaktadır. Özellikle C vitamini içeren portakal, mandalina, limon, kavun, çilek, kivi gibi meyveler bağışıklık sisteminin güçlenmesi için fayda sağlayacaktır. Bunun yanında maydonoz, roka, rezene, kuşburnu, soğan, sarımsak, taze patates, yeşil fasulye, bezelye, karnabahar, brokoli, yeşil ve kırmızı biberde de bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.
  • Ayrıca hamilelik döneminde bol bol su içmek, dinlenmek, hafif tempoda yürüyüş yapmak, temiz hava almak gibi basit ve rahatlatıcı eylemler de öksürüğün tedavisinde yardımcı olabilmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ