Hamilelikte Göbek Acısı

  • 25 Ekim 2018
  • 6.024 kez görüntülendi.
Hamilelikte Göbek Acısı

Hamilelikte göbek acısı sık rastlanılan sağlık sorunlarından birisidir. Hamilelik döneminde meydana gelen göbek acısı anne adaylarının merak ettiği sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik dönemi süresince kadın vücudunda birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Normal bir semptom olarak görülen bu sağlık sorunları arasında göbek deliği çevresinde görülen ağrılar da yer almaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen göbek acısını dindirebilmek için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi ve sorunun altında yatan sebep ortaya çıkartılmalıdır.

Hamilelikte Göbek Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde göbek deliği çevresinde çeşitli ağrılar gözlenebilir. Bu duruma neden olan birçok etken mevcuttur. En sık görülen etkenler arasında ise göbek fıtığı, apandisit ve idrar yolu enfeksiyonu yer almaktadır. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte göbek çevresinde görülen ağrılar artmakta ve sık sık tekrar edebilmektedir.

Hamilelik döneminde bilindiği üzere rahim genişlemeye ve büyümeye başlar. Rahmin büyümesi ile birlikte göbek çevresinde gerilmeler meydana gelebilir. Göbek deliği çevresinde meydana gelen gerilmeler ile birlikte bu bölgede ağrılar da meydana gelebilir.

Hamilelikte göbek çevresinde görülen ağrının diğer sebepleri ise şu şekildedir:

1-)Apandisit

Apandisit her kişide görülebilen bir sağlık sorunudur. Göbek deliği çevresinde acı ve ağrıya neden olabilen apandisitin patlaması sonucunda oluşan ağrılar için ise acil olarak tıbbi müdahale gerekmektedir. Apandisit ağrılarının mutlaka ciddiye alınması ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gereklidir.

2-)İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sık görülen sağlık sorunlarından birisidir. Enfeksiyon; virüs, üşütme gibi sebeplerle ortaya çıkabilen idrar yolu enfeksiyonun en belirgin semptomlarından birisi karın bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Tedavi için doktorun önereceği antibiyotikler ile kullanım yapmak uygun olacaktır.

3-)Göbek Fıtığı

Gebelikte göbek çevresinde meydana gelen acının diğer bir sebebi ise göbek fıtığıdır. Göbek fıtığı göbek çukuru içinden ya da yakınında çıkan ve fındık büyüklüğünde olan bir sağlık sorunudur. Şişlik olarak kendini gösteren göbek fıtığı en çok hamile kadınlarda görülen bir sorundur. Göbek fıtığının tedavisi için mutlaka uzman bir hekim ile görüşülmelidir.

Tedavi yöntemi olarak genellikle cerrahi yöntem gereklidir. Fazla kilo sonucu da ortaya çıkan bir sorun olan göbek fıtığını engellemek için fazla kilolardan kurtulmak büyük bir önem taşımaktadır. Bunun için gerekirse doktorun önereceği bir diyet programına başlamak etkili olacaktır.

Hamilelikte Göbek Acısı Görülmesi Normal midir?

Hamilelik döneminde görülen göbek acısı oldukça normal bir durumdur ve endişeye kapılmaya gerek yoktur. Rahmin büyümesi sonucu oluşan göbek gerilmeleri bu acının en büyük sebebi olarak gösterilmektedir. Hamileliğin sonlanması ile normala dönen göbekte acı hala devam ediyorsa, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve uzman bir hekim ile görüşülmelidir. Çok şiddetli olmadığı sürece göbek çevresinde hissedilen ağrı ve acı bir sorun belirtisi değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ