Hamilelikte Tansiyon Düşünce Ne Yapmalı?

Hamilelikte Tansiyon Düşünce Ne Yapmalı?

Hamilelik döneminde sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi hipotansiyon olarak adlandırılan tansiyon düşüklüğüdür. Tansiyon düşüklüğü hamile ve ileriki yaşlarda birçok insanın başına gelen bir sağlık sorunudur. Tansiyonun 9/6 değerinin altında olması demek tansiyon düşüklüğü anlamına gelmektedir. Tansiyonun en ideal değeri ise 12/8’dir. Bu durumlarda kişilerde birçok sorun da ortaya çıkar. Baş dönmesi, mide bulantısı, kalp çarpıntısı, hızlı nefes alıp verme ve bayılmalar tansiyon düşüklüğünün sık görülen belirtileri arasında yer almaktadır.

Tansiyon bilindiği üzere kalbin kan pompalama sırasında uygulamış olduğu basınca verilen bir isimdir. Bu basınç değerinde zaman zaman azalma ve yükselmeler meydana gelebilir. Bu durumda kişinin uygun bir tansiyon aleti alarak evde kullanması ve kendi tansiyonunu sık sık ölçmesi iyi bir etken olacaktır.

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü sık görülür. Bu durumun ana sebebi dolaşım sisteminin hamileliğin ilk aylarında genişlemesi ve bu durumda tansiyon düşmesine etki etmesidir. Bu dolaşım sistemi genişlemesi gebeliğin özellikle ilk 24 haftasında ortaya çıkar. Bu dönemde tansiyon yaklaşık olarak 10 ile 155 mm değeri arasında düşüş gösterebilmektedir. Bu durum her anne adayında ortaya çıktığı oldukça normal bir durumdur ve endişeye kapılmasına gerek yoktur. Hamileliğin bitmesi ile birlikte bu sorun da zaman içinde ortadan kalkacak ve tansiyon değerleri normal değerlere dönüş yapacaktır.

Tansiyon Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü belirli endokrin hastalıklara sahip olan kişilerde sıklıkla düşebilir. Bu hastalıklar arasında diyabet, böbrek üstü yetmezliği, tiroid bezinin normalden az ya da fazla çalışması gibi sorunlar yer almaktadır.

  • Tansiyon düşüklüğüne neden olan diğer bir etken ise kalp hastalıklarıdır. Bu hastalıklara sahip kişilerde hipotansiyon sıklıkla görülebilir.
  • Tansiyon düşmesinin bir sebebi de ilaçların yan etkisidir. Bu durumda ilaçların kontrol edilmesi ve ona göre kullanımının devam etmesi gereklidir.

Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilmeli?

Tansiyon düşüklüğünün tedavi edilebilmesi için birçok yöntem bulunur.

  • Tansiyon düşüklüğü olan kişilerin kullanım yapabileceği ürünler arasında havuç suyu, tuzlu ayran, badem sütü gibi doğal ürünler yer almaktadır. Hipotansiyon durumunda bu ürünlerin tüketimesi gereklidir.
  • Hipotansiyon tedavisinde uygulanacak diğer bir yöntem ise doğal kür kullanımıdır. Bu kür için gerekli olan malzemeler arasında maden suyu, bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı kahve yer almaktadır. Kürü hazırlamak için tüm bu ürünleri bir kabın içinde karıştırın ve sonrasında ürünün tamamını tüketin. Bu işlemi hipotansiyon durumunda kullanabilir ve tansiyon değerlerini düzene sokabilirsiniz.

Hamilelik döneminde tansiyon düşüklüğü beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirebileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ