İdrar Bulanıklığı Hamilelik Belirtisi midir?

İdrar Bulanıklığı Hamilelik Belirtisi midir?

İdrar bulanıklığı sık görülebilen bir durumdur. Kadın erkek farketmeksizin her kimsede ve her yaşta görülebilir. İdrar bulanıklığının farklı nedenleri olabilir. İdrar bulanıklığı çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Peki halk arasında bilinen idrar bulanıklığının hamilelik belirtisi olduğu bilgisi ne kadar doğrudur?

İdrar Bulanıklığının Nedenleri Nelerdir?

  • İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlar idrarda bulanıklığa ve renginde değişikliklere sebep olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir. Yine böbrek taşı olarak bilinen böbreklerde oluşan kalsiyum taşları idrarda bulanıklığına neden olabilir.
  • Normal idrarda protein bulunmaz. Eğer böbreğin filtre yapısı bozulursa idrara protein geçer. Bu durumda idrar renginde değişiklikler ve idrarda bulanıklık oluşabilir. Böbrek hastalıkları ile birlikte yüksek tansiyon ve şeker hastalığı da idrara protein geçmesine neden olabilir.
  • Glomerülonefrit hastalığı böbreğin görev ve yapı birimi olan glomerüllerin iltihaplanması anlamına gelir. Böbrek glomerülleri iltihaplanmasıyla idrarda değişiklikler olabilir. İdrarda bulanıklığın bir başka nedeni de glomerulonefrit hastalığıdır.
  • Vücutta yeterli su olmadığında idrar koyulaşır. Eğer yeterli su alınmazsa veya su kaybı artarsa idrar bu durumdan etkilenir. İdrarın büyük kısmı sudur. Eğer vücutta su açığı varsa idrarla atılan su miktarı azalır ve daha yoğun idrar oluşur.
  • Kullanılan ilaçların atık kısımları böbreklerden idrarla birlikte atılır. İlacın içerisindeki boya ve benzeri boyar maddeler idrarda bulanıklığa sebep olabilir.

İdrar Bulanıklığı Hamilelik Belirtisi midir?

İdrardaki bulanıklığın hamilelik belirtisi olduğuyla ilgili kesin bir yargıda bulunulamaz. Normalde hamilelik direkt olarak idrar bulanıklığına sebep olmaz fakat hamilelikteki bazı değişikliklerden dolayı idrar dolaylı olarak bulanıklaşabilir. Hamilelikte su ihtiyacının artması ve buna bağlı idrardaki değişiklikler bu duruma örnek verilebilir. Fakat idrar başka bir rahatsızlıktan dolayı bulanıklaşmış olabilir. Bu yüzden idrar bulanıklığı hamileliğin göstergesidir denemez.

İdrar bulanıklığın sebebinin hamilelik olup olmadığını anlamak için diğer bulgulara bakmak gerekir. Yumurta döllenirse o ay adet görülmez. Eğer o ay adet olası gereken tarihte gerçekleşmemiş ise hamile kalınmış olabilir. Hamileliğin en belirgin bulgusu adet oluşmaması olmakla birlikte hamileliğin başka bulguları da vardır.

Memelerde meydana gelen değişiklikler, ruhsal değişiklikler, duygusallık, olaylar karşısında aşırı tepkiler vermek, duyarlılık artışı gibi belirtiler hamileliğin habercisi olabilir. Yine hamilelikle birlikte bulantı ve kusma da meydana gelir. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, gebelik testi yaptırabilir veya doktora gidebilirsiniz.

Yapılan kan testi ile hamile olunup olunmadığı kesinleşir. Eğer hamile olmamanıza rağmen idrarda bulanıklık şikayetinin varsa bu bir hastalığın habercisi olabilir ve tedavi edilmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ