Kafa Uyuşması

Kafa Uyuşması

Kafa uyuşmasından kastedilen durum çoğu zaman beyin bölgesindeki uyuşmalardır. Kafa bölgesinde uyuşma hisseden kişiler hemen panik ve endişe duyarlar. Yaşanılan endişenin nedeni, uyuşukluk hissinin beyin kanamasıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Fakat kafa derisinde hissedilen her uyuşma, beyin kanamasını işaret etmez. Uyuşukluk hissinin altında yatan pek çok etken olabilir.

Kafa Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Kafa derisinde, beyin bölgesinde hissedilen karıncalanmanın veya uyuşmanın başlıca nedenlerinden biri psikolojik etkenlerdir. Çağımızın sorunu olarak tanımlanan stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar kafada uyuşmaya yol açabilmektedir. Özellikle stresli ve yoğun iş hayatında bulunan kimselerde, bu sebepten bu tarz şikayetlere sık rastlanmaktadır.

Travma Etkenleri

Kafamız vücutta bulunduğu konumu itibariyle daimi olarak dış ortamla temas halindedir. Bu yüzden kaza ve travma etkenlerine müsaittir. Kafa bölgesine alınabilecek hasar veya darbe halinde bu bölgede uyuşma ve karıncalanma sorunu meydana gelebilir. Darbe hafifse uyuşma kısa süreli olacağından korkulacak bir durum söz konusu değildir. Fakat şiddetli bir hasar ve kafada yaralanma söz konusuysa, beyin kanaması ihtimaline karşılık derhal tıbbi destek alınmalıdır.

Sinir Hasarı

Sadece kafa bölgesinde değil, vücudun herhangi bir yerinde oluşan uyuşma ve karıncalanmanın en yaygın sebebi sinir hasarıdır. Duyu iletimini gerçekleştiren sinirlerin hasar alması, zedelenmesi uyuşmaya yol açar.

Kafanın arka bölümünde, saçlı derinin uyarılması ve burayla ilgili gerçekleştirilen eylemlerin(saçın kaşınması, çekilmesi vs.) beyne iletilmesinden sorumlu sinirler bulunmaktadır. Bu sinirlerde oluşabilecek hasarlar, zedelenmeler kafada uyuşma şeklinde kendini gösterebilir. Kafa derimize yakın bölgede bulunan kasların zorlanması ve hasar alması akabinde buradaki sinirlerde zedelenme sorununa rastlanabilmektedir.

Beyin Kanaması

Beyin kanamasının başlıca nedeni kafa travmalarıdır. Kafaya doğru alınan sert darbe veya hasarlar akabinde beyin arterinde yer alan damarların zayıflaması ile birlikte kanama baş gösterebilir. Beyin kanamasında gözlenen belirtiler, kanamanın tam olarak beynin hangi bölgesinde meydana geldiğine göre değişiklik gösterir. Şayet kanama görme ile ilgili bölümde oluştuysa, kişide görme bozuklukları yaşanırken; denge ile ilgili kısımda hasar söz konusuysa vücutta denge kaybı bulgusu baş gösterir.

Kafada uyuşma da beyin kanamasının belirtileri arasındadır. Beyin bölgesinde hissedilen uyuşma dışında bölgesel baş ağrıları, denge kaybı, bilincin zayıflaması, uyku hali, güçsüzlük gibi şikayetler baş gösterir.

Kafa bölgesinde hissedilen uyuşma anlık psikolojik etkenlerden(stres, endişe, kaygı vs.) kaynaklanabileceği gibi beyin kanaması tarzı çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Bu yüzden kesinlikle görmezden gelinmemeli ve muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ