Kaplıca Alerjik Kaşıntı Yapar mı?

Kaplıca Alerjik Kaşıntı Yapar mı?

Kaplıcalar birçok sağlık problemi için başvurulan şifalı sıcak sulardır. Kaynağı yer kabuğu olan bu sıcak su yeryüzüne çıkarken birçok minareli de beraberinde getirir. Birçok hastalıkta faydaları kanıtlanmış kaplıcalar hangi hastalıklarda ziyaret edilmeli, hangi hastalıklarda ziyaret edilmemelidir? Kaplıcaya girince ortaya çıkan deri kaşıntılarının sebebi ne olabilir?

Kaplıcanın Faydaları Nelerdir?

Kaplıca suları bol miktarda mineral içerir. Sıcak suya girdiğimizde gözeneklerimiz açılır ve minareleri vücuda alırız. Özellikle deri hastalıklarında kaplıcalar vazgeçilmezdir. Mikropların ölmesi ve derinin kendini yenilemesi gibi etkileri vardır.

Kas hastalıklarında ve romatizmal hastalıklarda sıcak su etkisiyle rahatlama olur. Bu yüzden romatizmalı, kireçlenmesi olan hastalar için kaplıcalar şifa kaynağı olabilir. Bu sorunlara uygulanan tedaviye ek olarak kaplıcaları ziyaret etmek iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Kaplıcaların faydaları saymakla bitmiyor. Böbrek hastalıkları, sinirsel hastalıklar ve dolaşım hastalıklarında kaplıcalar ziyaret ediliyor. Sıcak su ve mineraller vücutta rahatlamaya yardımcı olurken içerdiği mineraller ile de iyileşmeyi hızlandırıyor. Hiç bir sağlık problemi olmayanlar da bile kaplıcaya gitmek gerekli minareleri almak açısından önemlidir.

Kaplıcaların Sakıncaları ve Gidilmemesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Kaplıcaların bir çok faydası inkar edilemez. Fakat kaplıcalar birçok insanın içerisine girdiği yerler olup ve bu insanlar genellikle bulaşıcı olabilecek hastalıklar taşıdığından bazı koşullarda sakıncalı olabilir. Kaplıca içerisinde su sıcak olduğundan mikroorganizmalar burada çoğalamaz. Fakat kaplıca çevresindeki kısımlarda hastalık etkenleri bulunabilir. Bazı sağlıksız koşullu kaplıcalardan hastalık bulaşması muhtemeldir. Kaplıca çevresindeki yerler birçok hasta insanın bulunduğu bölgelerdir. Buralarda hastalara direkt temas yoluyla veya hastanın daha önce temas ettiği yerlere temas ederek hastalık kapabiliriz.

Sıcak kaplıca suyuna girildiğinde deri kendinin yenileyecek ve ölü derileri dökülecektir. Bunun sonucunda deride kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Bu beklenen bir durumdur ve sakıncalı değildir. Fakat hassaslaşan deriye enfeksiyon etkenlerinin teması iltihaplar oluşmasına sebep olabilir.

Kaplıca ve Alerjik Kaşıntı

Kaplıcalarda birçok mineral bulunuyor. Biz bilmiyor olsak da vücudumuzun bu minerallere alerjisi olabilir. Alerji vücudun bazı maddelere fazla tepki verdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır. Kaplıca suyunda bulunan kükürt gibi minerallere alerji olması sonucu deride kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir. Bunu sıcak sudan kaynaklanmış sanabiliriz. Fakat kızarıklıklara eşlik eden kaşıntı sıcak sudan değil , alerjiden kaynaklandığını gösterir.

Bazı hastaların kaplıcaya girmesi tehlikeli olabilir. Sıcak kaplıca suyu vücutta şoka sebep olur. Bu şoku kaldıramayacak bünyeye sahip hastalar, yaşlılar ve çocuklar kaplıcaya girmemelidir. Kalp hastaları, kanamalı hastalığı olan kişiler ve hamileler kaplıcaya girmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ