Karaciğer Parankim Hastalığı

Karaciğer Parankim Hastalığı

Karaciğer parankim hastalığı sık görülen hastalıklardan birisidir. Bu hastalık birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Karaciğer parankim hastalığının ana nedenlerinden birisi karaciğer’de görülen hasarlardır. Bu bölgede görülen hasarlı doku bu hastalığın en bilinen sebeplerinden birisidir. Karaciğer parankim hastalığı daha çok vücutta yer alan enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkmakta olan bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunları özellikle B ve C virüslerinin oluşumu nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Karaciğer parankim hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri aşağıda yer almaktadır. Kişinin karaciğer parankim hastalığına yakalanması halinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olması, testler yaptırması ve buna uygun bir biçimde tedavi yöntemine başlaması gereklidir.

Karaciğer Parankim Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer parankim hastalığının birçok farklı belirtisi vardır. Bu belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Mide bulantısı,
  • Kusma hissi,
  • Yüksek ateş,
  • Karnın üst ve sol tarafında görülen ağrı,
  • İştah kaybı,
  • Ciltte sararma,
  • Yorgunluk hissi,
  • Halsizlik.

Karaciğer Parankim Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer parankim hastalığının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında karaciğerde görülen iltihaplanmalar ilk sırada gelmektedir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda da karaciğer parankim hastalığının sık sık görüldüğü bilinmektedir. Bunlar dışında karaciğer bölgesinde görülen enfeksiyonlar da bu hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra hormon ve enzimlerin eksik olması, hormon ve enzimlerde görülen hasarlar, hepatit virüslerinde görülen hasarlar bu hastalığın belli başlı nedenleri arasında yer almaktadır.

Kişinin bol alkol tüketimi yapması da karaciğer parankim hastalığının en büyük sebepleri arasında görüldüğü için kişinin alkol tüketimini azaltması gerekmektedir. Karaciğer parankim hastalığı karaciğerin görevini yeterli derecede yapamamasından kaynaklı bir sorundur.

Karaciğer Parankim Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Karaciğer parankim hastalığının tanısı için kişinin doktora gitmesi ve test yaptırması gereklidir. Yapılacak testler sonucunda hastalığın teşhisi bir an önce yapılabilecektir. Hepatit tahlilleri vb. testler bu hastalık için yapılmalıdır. Test sonuçlarına göre tedaviye bir an önce başlanması gereklidir.

Karaciğer Parankim Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer parankim hastalığını tedavi etmek için öncelikle yapılacak testler ile birlikte hastalığın teşhisi konulmalıdır. Sonrasında ise hastalığın tedavisi için doktor kontrolü önemlidir. Kişinin böyle bir hastalığa yakalanması halinde alkol tüketimini azaltması, bilinçsiz bir biçimde ilaç kullanımı yapmaması gerekmektedir. Karaciğerin görevini yerine getirememe sorunu bu tedavi yöntemleri ile birlikte en kısa süre içinde çözülecek ve karaciğer normal bir biçimde işlevlerini yerine getirmeye başlayacaktır. Bunun için kişinin doktorun verdiği tüm tavsiyeleri yerine getirmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ