Gece Uykudan Uyandıran Baş Ağrısı

Gece Uykudan Uyandıran Baş Ağrısı

Baş ağrısı şiddetine göre kişide rahatsızlık yaratabilecek bir sağlık sorunudur. Günümüzde en sık karşılaştığımız sağlık sorunu hiç süphesiz baş ağrılardır. Baş ağrısı hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkabilir ve saatlerce devam edebilir. Bunun yanı sıra bağ ağrısının görülme bölgesi de farklılık gösterebilir. Bazen bölgesel bir biçimde karşımıza çıkan baş ağrıları bazı durumlarda ise yalnızca kafanın belirli bölümlerinde oluşabilmektedir. Her iki durumda da baş ağrısı önemsiz bir sağlık sorunu olarak görülmemelidir.

Baş ağrısının görülme sıklığı, ağrının şiddeti her kişide farklılık gösterebilir. Gün içinde çok farklı sebeplere bağlı bir biçimde baş ağrısı görülebilir. Gece uykudan uyanmanıza neden olacak şiddette baş ağrısı görülmesi durumunda kişinin bu ağrıları ciddiye alması ve muayene olması gerekmektedir.

Gece Uykudan Uyandıran Baş Ağrısı Neden Olur?

Gece aniden uyandınız ve buna sebep olan şey şiddetli baş ağrılarınız ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda vardır. Baş ağrıları önemsiz görülse de ani ve çok şiddetli baş ağrılarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Gece uykudan uyanmaya neden olan ağrıların sık sık görülmesi ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir.

Gece uykudan uyanmaya neden olacak şiddette baş ağrılarının etkenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Gece uykudan uyandıran baş ağrısı görülmesinin sebeplerinden birisi beyindeki tümör oluşumudur. Oldukça önemli bir sağlık sorunu olan tümör ölümcül sonuçlara yol açabildiği için dikkat edilmeli ve zamanında tedaviye önem verilmelidir. Beyinde oluşan tümörler gece uyumayı engelleyen baş ağrılarına neden olabilir. Bu tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Kişinin doktora görünmesi gereklidir.
  • Gece uykudan uyanmaya neden olan ağrıların sebepleri arasında migren büyük bir etkendir. Migren, şiddetli baş ağrılarının yanı sıra mide bulantısı ve görmede bulanıklık gibi belirtilere de sahip bir sağlık sorunudur. Migren atakları sırasında uyumak neredeyse imkansızdır. Kişinin bu durumda sessiz, sakin ve karanlık bir ortamda bulunmaya özen göstermesi gerekmektedir.
  • Gece uykudan uyandıran baş ağrılarının diğer bir sebebi ise sinüzittir. Migren kadar şiddetli ağrılara neden olmayan sinüzit birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Gece Uykudan Uyandıran Baş Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Gece uykudan uyanmanıza neden olan baş ağrılarının sebepleri arasında stres de yer almaktadır. Kişinin çok stresli bir yaşama sahip olması şiddetli ve kalıcı baş ağrılarını da beraberinde getirmektedir.
  • Kişinin çok fazla çalışması, kitap okuması ve bilgisayar kullanması da baş ağrılarına neden olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ