Kızımın Saçları Çok Cansız

Kızımın Saçları Çok Cansız

Özellikle kadınlarda saç aksesuar gibidir, kadınların en hassas noktalarından ve en çok bakım gerektiren yerlerindedir. Saçların sağlıklı, parlak görünmesi için hemen hemen her kadın birçok işlem yaptırmakta ve tonlarca para harcamaktadır. Saçların cansız olması günümüzde sıkça yaşanılan bir problemdir. Saçların cansız görünmesinin kaynağı iyi bir şekilde anlaşılır ise çözümlenmesi daha kolay olur hatta kalıcı bir çözüm bulunabilir.

Saçların cansız görünmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Aşağıda bu nedenler ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Sizde ya da kızınızda da bu sebeplerden bir ya da birden fazlası bulunabilir. Bu yüzden açıklamaları dikkatlice okuyunuz ve çözümü doğru şekilde uygulayınız.

Saçların Cansız Görünmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Anemi Kaynaklı

Bu etken çok sık bilinmemesine rağmen saçların dökülmesinin ve cansız görünmesinin en temel nedenlerinden biridir. Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi saçların köklerinin zayıflamasına ve parlaklığının yitirmesine neden olur. Özellikle demir eksikliğine bağlı bu rahatsızlık türünde bu semptomlar çok sık gözlenmektedir.

Demir eksikliğine bağlı saç problemlerinde ekstra semptomlarda bulunmaktadır. Cildin solgun görünmesi, tırnakların sürekli kırılması, halsizlik ve yorgunluk bu semptomlara verilebilecek örneklerdir. Bu belirtiler birlikte uzun süredir var ise kişi zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, tam kan sayımı yaptırmalıdır. Kan değerlerinin değişkenliğine bağlı olarak uygun tedavi formu belirlenir ve uygulanır.

2-)Stres Kaynaklı

Stres, birçok hastalığın oluşmasının nedenlerindendir. Kişinin maddi ve manevi yıpranmasına sebep olan bu durum kişinin görünüşünde de çeşitli değişikliklere yol açabilmektedir. Aşırı stresli yaşantısı olan kişilerde saç dökülme miktarı çok daha fazladır. Bu tarz kişilerde saçlarda parlaksızlık söz konusu olabilir. Bu durum dönemsel olarak olabileceği gibi kronik bir hal almış da olabilmektedir.

3-)Saça Yapılan Uygulamalar

Saçların cansız görünmesinin en temel sebeplerinden bir tanesi de saçlara yapılan uygulamalardır. Çok sık saçların boyanması ve kimyasallara maruz kalınması saçın cansız görünmesinin en temel sebeplerinden birisidir. Saça sürekli yüksek ısılı işlemlerin yapılması da bu duruma yol açmaktadır.

Saç tellerinin keratin yapısının bozulması, kırılması bu tarz cansız görünümün meydana gelmesine neden olmaktadır. Saçların canlı görünmesi için bu tarz uygulamalardan olabildiğince uzak durulmalı, kimyasallar yerine organik çözümlerden yararlanılmalıdır. Bitkisel çözümlerden yararlanılmalı, belirli süre aralıklı saçlara maskeler yapılmalıdır. Bu maskeler saçın nem tutumunu arttırmakta daha dayanıklı bir hale gelmesini sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ