Kansızlık Uyku Yapar mı?

Kansızlık Uyku Yapar mı?

Günümüzde kadınların birçoğunda sıklıkla ortaya çıkan kansızlık ya da tıp dilindeki adıyla anemi hastalığı, genel itibariyle kişilerde aynı belirtilerle ortaya çıkar. Bunlar kalp çarpıntısı, aşırı yorgunluk ve halsizlik, uyku hali, ten renginde solgunluk ve nefes daralmasıdır. Kansızlık ilk etapta kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve bu nedenle bu belirtiler ilk ortaya çıktığında doğrudan doktora gidilip kan tahlili yapılması önerilir. İleri seviyede kansızlık, kişinin hayatının risk altına sokabilmektedir.

Kansızlık Neden Uyku Yapar?

Kan depolarında çeşitli nedenlerle meydana gelen boşalma, kan için gereken minerallerin alınmasını ya da tüketilmesini de zorlaştırır. Söz gelimi vücutta demir eksikliği ciddi bir kansızlık belirtisidir. Vücutta yeteri kadar kan dolaşımı olmadığında kişi kendisini dinç hissedemez ve özellikle de sabahları çok yorgun uyanır. Aynı zamanda gün boyunca uyku isteği ile savaşmak durumunda kalabilmektedir.

Kansızlık Nasıl Geçer?

Öncelikle kansızlık sorununa hangi faktörlerin neden olduğu saptanır. Bunun için detaylı bir kan tahlili istenir ve sonuçlar doktor tarafından dikkatle incelenir. Regl dönemindeki kanama nedeniyle kadınlarda görülen kansızlık, çeşitli ilaç ve demir hapları ile ortadan kaldırılabilmektedir. Demir hapı, kan hapı veya demir için kullanılan şurupla tedavi uygulanabilmektedir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan kansızlık için daha çok B12 vitamini ve folik asit takviyesi yapılmaktadır.

Kansızlık İçin Öneriler

  • Kansızlığın vücudu ele geçirmemesi ya da etkisinin olabildiğince azaltılması için kişinin beslenme düzenine mutlak surette dikkat etmesi gerekir. Protein, vitamin, kalsiyum ve minerallerin vücuda alındığından emin olunmalıdır. Beslenme takvimi olabildiğince sağlıklı besinlerle oluşturulmalı ve bu takvime mutlaka riayet edilmelidir.
  • Demir bakımından zengin besinlerin tüketilmesi ve bunun her gün uygulanan bir alışkanlık haline getirilmesi, demir eksikliğinden kaynaklanan aneminin tedavisi için çok önemli bir yere sahiptir.
  • C vitamini vücutta kan yapıcı vitaminlerden bir tanesidir. Kansızlık teşhisi konulan kişiler, C vitaminini bol bol tüketmelidir. Aynı zamanda kan yapma özelliğine sahip olan bir başka besin olarak kırmızı et tüketimi en az haftada iki defa sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra pekmez, kuru incir, kuru üzüm gibi doğal besinler de takviye için vücuda yardımcı olabilmektedir.
  • Eğer tüketilen besinlerin kansızlık tedavisinde yeterli olmadığı saptanırsa, o zaman doktorun gözetiminde ilaç tedavisine başlanır. Kan tahlili yapıldıktan sonra hastanın bünyesine uygun bir ilaç yazılır. Kan değerlerinin yükselmesi için reçete edilen bu ilaçların mutlaka düzenli kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Bütün bunlara ek olarak, sigara tüketiminden uzak durulması da kansızlık tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle sigara tüketilen ortamlarda dahi bulunmamak tavsiye edilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ