Gülerken Baş Dönmesi

Gülerken Baş Dönmesi

Kişinin ani duygu durum değişikliklerinde başının dönmesi sıkça gözlenen bir durumdur. Genellikle hormonal dengenin ani değişiminden kaynaklanmaktadır. Vücut bu duruma adapte olunca meydana gelen baş dönmesi hızla düzelir. Bu durum çok kısa saniyelerde gerçekleşebilmektedir. Gülerken baş dönmesi de bu gibi nedenler başta omak üzere birçok değişik etkenden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

Tek seferde bu durumun meydana gelmesi genellikle altında farklı bir nedenin yer aldığını göstermektedir. Ancak gülerken sık sık baş dönmesi meydana geliyor ise bu durum kronik hale geldiğini gösteriyor olabilir ve acilen müdahale gerekmektedir. Kişi uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırmalı, şikayetlerini ayrıntılı anlatmalıdır. Gerekli tedavi şeması doktor tarafından hiç zaman kaybedilmeden belirlenmelidir.

Gülerken Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Nefes Düzensizliği

Çoğu kişi gülerken kendini kaybeder. Atılan kahkahalar soluk alıp verilmenin değişikliğe uğramasına sebep olur. Düzenli alınamayan nefes kişinin dokularına yeterince oksijen gidememesine bu duruma bağlı olarak da baş dönmesi ve gözlerde kararmaya neden olabilmektedir. Katıla katıla gülmek olarak tabir edilen gülme eyleminde kişinin gülerken başının dönmesi tam olarak da bu etkenden kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

2-)Değişen Hormonal Denge

Kişi gülerken vücut fizyolojisinde çeşitli değişimler meydana gelmektedir. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin kişi gülerken artar. Artan serotonine dopamin de eşlik etmektedir. Böyle bir durumda ani meydana gelen değişimlerde vücut değişen fizyolojiye hemen adapte olamaz. Adaptasyon için geçen sürede baş ağrısı, baş dönmesi ve gözlerde kararma gözlenebilmektedir.

Bu tür hormonlar sürekli olarak insan vücudunda yüksek seviyelerde bulunamaz. Sürekli yüksek seviyelerde bulunması çeşitli rahatsızlıkların var olduğunu gösterebilmektedir. Ayrıca sürekli yüksek seviyelerde olması farklı semptomlarında ortaya çıkarak kişinin şikayetlerinin oluşmasına neden olabilmektedir.

NOT: Kişinin kronik bir şekilde baş dönmesi probleminin olması ciddi rahatsızlıkalara işaret edebilmektedir. Özellikle baş dönmesi, bayılma akıllara ilk olarak kafatası içerisinde var olan tümörlere işaret edebilmektedir. Tümör kaynaklı problemler başlarda hafif seyrederken ilerleyen evrelerde şiddetlenebilir. Özellikle gülerken meydana gelen baş dönmeleri ileri evrelerde gün içerisinde sık sık gülme eyleminden bağımsız olarak da meydana gelebilmektedir. Bu sebeple bu tarz tekrarlayan olgular asla küçümsenmemeli, muhakkak sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli yardım alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ