Kulak Kepçesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Kepçesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak kepçesi ağrısı tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Kulak kepçesi, kulağın en dış bölümüne verilen isimdir. Kulağın en dış katmanı olan kulak kepçesi dış yüzeyler ile en çok temas eden de bölgedir. Bu nedenle bu bölgede meydana gelen herhangi ağrı ya da sağlık sorunu dış etkenlere bağlı bir biçimde gelişebilmektedir. Kulak kepçesinde meydana gelen ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak bu sağlık sorununun neden kaynaklandığı öğrenilmesi ve araştırılmalıdır. Böyle bir durumda ağrının tedavi edilmesi çok daha kolay bir hale gelecektir.

Kulak kepçesinde meydana gelen ağrılar çok farklı nedenlere bağlı bir biçimde ortaya çıkmış olabilir. Bunun tanısı için muayene oldukça önemidir.

Kulak Kepçesi Ağrısı Neden Olur?

Kulak kepçesi ağrıları hem yetişkinlerde hem çocuklarda hem de bebeklerde görülebilir bir sağlık sorunudur. Kulak kepçesi ağrıları çok ciddi sağlık sorunlarına işaret etmediği için genel olarak geçici ağrılara sahiptir ve kısa süre içinde tedavi edilebilir. Kulak kepçesi ağrılarının en sık görülen nedenleri aşağıda yer almaktadır:

1-)Travma Nedeniyle

Kişinin günlük hayatında yaşadığı bir takım sıkıntılar nedeniyle kulak kepçesinde sorunları görülebilir. Kişinin geçirdiği kaza, düşme tehlikesi ya da çarpma gibi durumlar travmatik etkenler olarak değerlendirilir. Kişinin böyle bir durumda kulak kepçeleri de zarar görebilir.

2-)Aşırı Gürültü

Kişinin aşırı gürültülü bir yerde bir süre vakit geçirmesi sonucunda kulaklarında sorunlar oluşabilir. Bu sorunlardan birisi de kulak kepçesi ağrısıdır. Kulaklarda ağrı görülmesi durumunda kişinin o gürültülü ortamdan bir an önce uzaklaşması iyi bir yöntem olacaktır.

3-)Ani Basınç

Kişinin kulaklarında meydana gelen ağrıların diğer bir sebebi de ani basınçtır. Ani basınç değişimi halinde kişinin kulaklarında ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar genel olarak gelip geçicidir. Kulaklarda ani basınç oluşumu uçak vb. alanlarda sıklıkla görülür.

4-)Orta ve Dış Kulak İltihabı

Orta ve dış kulak iltihabı oluşması halinde kulaklarda sıklıkla ağrı oluşur. Bu ağrılar hem kulak içinde hem de kulak kepçesinde görülebilir. Orta ve dış kulak iltihabında tedavi için doktora gidilmesi ve önerilen ilaçların düzenli bir biçimde kullanılması gereklidir.

Kulak Kepçesi Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Kulak kepçesi ağrısını tedavi edebilmek için hastalığın neden kaynaklandığı öğrenilmeli ve sonrasında tedavi süresi başlatılmalıdır.
  • Kulak kepçesi ağrısı tedavi için yapılacak işlemlerden birisi sakız çiğnemektir. Sakız çiğnemek kulaktaki ağrıyı ve basıncı ortadan kaldıran bir üründür.
  • Kulak kepçesi ağrısı için kulakları hafifçe ovalamak iyi bir yöntem olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ