Kulak Zarı Zedelenmesi

Kulak Zarı Zedelenmesi

Dış ortamdan gelen ses dalgalarını beynin anlayabileceği şekle çeviren kulak zarında kimi zaman zedelenmeler meydana gelebilmektedir. Orta kulak ile dış kulak yolu arasında bulunan kulak zarında genellikle kulak yolu enfeksiyonlarından kaynaklı zedelenme görülmektedir.

Kulak zarı zedelenmesinin akabinde kulak zarı delinmesi şikayeti baş gösterebilmektedir. Kulak zarı delinmesinin pek çok nedeni olabilir.

Kulak Zarı Delinmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kulak zarı delinmesinin en bilindik belirtisi, hissedilen şiddetli ağrılardır. Ağrı çok şiddetli olabilmektedir. Ağrının yanı sıra işitme kaybı da şikayetin belirtileri arasındadır.

Enfeksiyon

Kulak zarı zedelenmelerinin ve delinmesinin en yaygın nedeni, kulakta oluşan enfeksiyonlardır. Genellikle orta kulak iltihabı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının sonucunda meydana gelmektedir.

Enfeksiyon akabinde iltihabın kulak içinde fazla olması halinde, kulak zarına aşırı miktarda baskı uygular. Uygulanan bu baskı ise kulak zarında zedelenmeye sebebiyet vererek, kulak zarı delinmesini tetikleyebilmektedir.

Travma Etkenleri

Kulaklar gün içinde sürekli olarak dış ortamla etkileşim halinde olduğundan bu bölgelere darbe veya hasar alınması durumuyla sık karşılaşılmaktadır. Kulağa alınan sert darbeler, kulak zarı delinmesinin sebepleri arasındadır.

Kulak Temizliğinin Yanlış Uygulanması

Halk arasında genellikle yanlış uygulanan, kulak çöpü ile temizlik kulak zarında hasara yol açabilmektedir. Kulak çöpünün sert şekilde uygulanması veya kulak temizleyici yerine başka malzemelerle kulağın temizlenmesi gibi durumlar kulak zarı zedelenmesine neden olabilmektedir.

Çok Gürültülü Ortam

Uzun süre aşırı gürültülü ortama maruz kalmak, kulak zarı zedelenmesi gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Hatta kimi zaman geçici veya kalıcı işitme kayıpları da görülebilmektedir.

Ani Basınç Değişimleri

Dış ortamdaki ani basınç değişimleri, kulak zarı delinmesine yol açabilir. Özellikle uçakla yolculuk yapıldığında kalkış esnasında basınç değişiminden kaynaklı kulak zarı zedelenmesine sık rastlanmaktadır.

Kulak bölgesine şiddetli bir darbe alındıysa, kulak zarında sorun oluşabileceği unutulmamalı ve bir an önce uzmana gidilmelidir. Sadece fiziksel darbe halinde değil; şayet kulakta çınlama, şiddetli ağrı veya işitme kaybı gibi problemler söz konusuysa KBB uzmanına gitmekte yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ