Sol Dizimde Ağrı ve Batmalar

Sol Dizimde Ağrı ve Batmalar

Vücut ağırlığının büyük bölümünü üstlenen dizlerde zaman zaman ağrı ve batma şikayeti meydana gelebilmektedir. Şikayetler sol veya sağ dizde görülebilir. Vücudun en karmaşık eklemlerinden biri diz bölgesidir. Tendon ve bağları barından diz, gündelik hayatta hemen hemen her aktivite esnasında aktif olarak kullanılmaktadır. Koşarken, yürürken, eğilirken ve akla gelebilecek neredeyse her eylemlerde kullanılır.

Dizde hissedilen ağrı, karıncalanma ve batma şikayetleri hafif darbeler gibi önemsiz nedenlerden oluşabileceği gibi menisküs yırtığı gibi daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Problemin doğru muayene ve tedavisi için uzman hekime başvurmakta yarar vardır.

Dizde Ağrı ve Batma Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Dizin gündelik hayatta sürekli kullanıldığı aşikardır. Bu sebepten diz; incinme, darbe ve hasarlara oldukça müsait bir bölgedir. Dizlere alınabilecek şiddetli darbe veya hasarlar, dizde ağrı ve uyuşma şikayeti şeklinde baş gösterebilir. Alınan hasar sinirlerde zedelenmeye yol açarak, karıncalanma hissini tetikleyebilir.

Sinir Sıkışması

Görevi merkezi sinir sistemine dışarıdan gelen uyarıları iletmek olan sinirler, vücudun pek çok bölgesinde yer almaktadır. Obezite, diyabet gibi çeşitli etkenlerden sinirlerde zedelenme veya sıkışma meydana gelebilir. Kendisini ağrı ve karıncalanma/batma hissiyle belli eder. Aynı şekilde bacaklardaki sinir hasarı, bu bölgede ağrı ve uyuşmaya sebebiyet vermektedir.

Menisküs Yırtığı

Kıkırdağımsı yapıda olan menisküs; uyluk ile kaval kemiği arasındaki sürtünmeyi minimum seviyede tutma görevinden sorumludur. Aynı zamanda vücudun ağırlığının dizlere eşit oranda dağılmasını sağlar. Diz eklemi içerisinde iç ve dış olarak 2 adet bulunur.

Dize sert darbe alınması, aniden kişinin kendi etrafında dönmesi, dizin şiddetli halde bükülmesi akabinde menisküslerde yırtılma oluşabilir. Diz bölgesinde şiddetli ağrı ve gündelik yaşamda hareket kısıtlılığı gibi olumsuz sonuçlarla kendini belli eder. Özellikle sporla uğraşan kişilerde ve yaşlılarda sık görülür.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Dizde hissedilen ağrı ve karıncalanmanın bir diğer nedeniyse; kişinin uzun süre hareketsiz kalmasıdır. Eklemler uzun süre aktif kullanılmadığında, gün içerisinde ağrı ve karıncalanma yaşanabilir. Özellikle işi gereği bütün gün bilgisayar başında çalışanlarda, diz ekleminde hareketsizlikten dolayı bu tarz sorunlar görülebilir. Gün içinde ara ara ufak egzersizler yapmak, yürüyüşe çıkmak gibi eylemler bunu önleyicidir.

Kireçlenme

Eklemlerin sürekli kullanılması, yıpranmaya ve eklemlerin eski işlevselliğini kaybetmesine yol açar. Eklemde ve buradaki kıkırdak yapısında oluşan bozulma kişide ağrı, hareket kısıtlılığı sonuçlarını gösterebilir. Özellikle aşırı kilo problemi olanlarda ve yaşlılık evresindekilerde sık görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ