Midede Yumruk Hissi Nedenleri Nelerdir?

Midede Yumruk Hissi Nedenleri Nelerdir?

Midede hissedilen yumruk hissi şeklinde tarif edilen şikayet genellikle midedeki dolgunlukla alakalıdır. Yemek yenmediği halde midede yumru, dolgunluk hissedilebilir. Oluşan şişkinlik hissi hazımsızlık, mide ve karaciğer rahatsızlıklarıyla ilgili olabilir.

Midede Yumruk Hissi Neden Olur?

Midede yumruk hissi daha çok şişkinlik ve midede dolgunluk şikayetinin akabinde gözlenir. Meydana gelen problem kimi zaman çok fazla yemek yemek, aşırı stres gibi basit nedenlerden kaynaklı gözlenebilse de daha ciddi sorunların habercisi olabilir.

Aşağıda midede dolgunluk ve yumruk hissinin başlıca nedenlerinden bahsedilmiştir. Şayet problem bir süredir devam ediyorsa, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

Hazımsızlık

Tıp literatüründe dispepsi şeklinde ifade edilen hazımsızlık, halk arasında sık görülen bir durumdur. Hazımsızlık çoğunlukla besinlerin sindirilmesinde etkili olan mide asidinin dengesinin bozulması ile baş gösterir. Midede şişkinlik, doluluk ve yumruk hissi gibi şikayetlerle kendini belli eden hazımsızlık; ağızda acı tat, mide bulantısı ve geğirme problemlerine de yol açabilmektedir. Hazımsızlığın başlıca sebeplerine aşağıda yer verilmiştir.

 • Düzensiz ve çok hızlı yemek yemek,
 • Normalde olması gerekenden daha çok yemek yemek,
 • Aşırı kilo,
 • Stres, endişe kaygı(psikolojik etkenler),
 • Hareketsiz yaşam tarzı,
 • Kullanılan ilaçların etkisi(doğum kontrol, tansiyon ilaçları vs.),
 • Çeşitli rahatsızlıklar: Reflü, safra taşı, tiroid bezi rahatsızlıkları

Midedeki yumru hissinin hazımsızlıkla ilgili olabileceği düşünülüyorsa, yaşanılan hazımsızlığın altındaki nedenlerin doğru belirlenmesi ve tedavisi için mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Mide Felci

Mideye uzanan sinirlerin hasar görmesi sonucunda mide temel fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Buna bağlı olarak midedeki besinlerin boşaltılması işlevi yavaşlar ve mide geç boşalır. Normal şartlarda mide besinlerin sindirilebilmesi için içeriğindeki besinleri, bağırsaklarımıza gönderir. Bağırsaklarda besinlerin sindirimi ve emilimi gerçekleşir. Ancak mide felci rahatsızlığında mide kasılma ve gevşeme gibi basit fonksiyonlarını dahi yerine getiremediğinden, sindirim geç gerçekleşir. Tıp dilinde diyabetik gastroparezi olarak ifade edilir.

Mide felcinin en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Çok çabuk doygunluk hissinin oluşması,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • İştahsızlık ve kilo kaybı,
 • Midede açken dahi dolgunluk hissi

Peptik Ülser

Yemek borusu ve midenin iç yüzeyinde baş gösteren aşınma ve yara oluşumu, peptik ülser olarak bilinir. Rahatsızlığın esas nedeni sindirimde etkili asit içerikli enzimlerin, çeşitli sebeplerden sindirim sisteminde aşınmalara yol açmasıdır.

Peptik ülserin en bariz belirtisi karnın üst tarafında meydana gelen ağrılardır. Daha çok yemek yedikten sonra baş gösteren karın ağrısı kimi zaman birkaç saat sürebildiği gibi kimi zaman saatlerce devam edebilmekte, uykusuz gecelere yol açabilmektedir. Karın ağrısının yanı sıra midede yanma hissi, bulantı, kusma da peptik ülserin semptomları arasındadır. Ayrıca midedeki yumru ve dolgunluk hissi de peptik ülserin göstergesi olabilir. Rahatsızlığın başlıca nedenleri şunlardır;

 • Kullanılan ilaçların etkisi: Tedavi amaçlı alınan bazı ilaçlar midenin çeperinde olumsuz etkilere yol açarak, peptik ülsere sebebiyet verebilmektedir.
 • Yeme ve içme yoluyla vücuda alınan bakteri gibi zararlı mikroorganizmalar,
 • Genetik yatkınlık,
 • Alkol ve sigara kullanımı: Peptik ülseri tetikleyici etkenlerdendir.

Midede yumruk ve doluluk hissi yukarıda bahsedilen ciddi sağlık sorunlarıyla ilgili olabilir. Problemin tam olarak hangi sebepten kaynaklandığının doğru teşhisi ve nedene yönelik tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ