Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Yemek yedikten sonra mide bulantısı sorun yaşamak mide hastalıklarının önemli bir işaretidir. Mide bulantısının her yemekten sonra olması bu durumun sindirim sistemi sorunlarına nedeniyle olabileceğinin de bir işareti olabilir. Yemek sonrası mide bulantısı dikkate alınması gereken bir hastalıktır ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kilo almaya neden olan bu sağlık sorunu oldukça ciddi bir sorundur ve kişinin hemen tedavi olması gereklidir. Kişinin böyle bir sağlık sorunu ile sık sık karşılaşması durumunda doktora giderek muayene olması gereklidir. Bu muayene sonrasında hastalığın neden geliştiği ortaya çıkabilecektir. Yemek yedikten sonra mide bulantısı reflü hastalığının da bir belirtisi olabilmektedir. Testler sonucunda mide sorununun ne olduğu ortaya çıkacaktır.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

Yemek yedikten sonra kişinin midesi bulanmasının birçok sebebi bulunur. Bu nedenler arasında aşağıdaki etkenler yer almaktadır.

1-)Reflü Hastalığı

Halk arasında reflü olarak bilinen hastalık tıp dünyasında gastroözofageal reflü hastalığı(GÖRH) olarak bilinmekedir. Reflü sık görülen bir mide hastalığıdır. Bu sağlık sorunu midede aşırı asit oluşumu nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Reflünün sık görülen belirtileri arasında mide bulantısı da yer almaktadır.

Reflü hastalığında görülen mide bulantıları özellikle yemek sonrasında daha sık bir biçimde görülmektedir. Reflü hastalığı midede yer alan alt özofagus sfinkter kasının yeterli bir biçimde çalışmaması sonucu mide bulantısına neden olur. Kişinin yaşam tarzına dikkat etmesi ile birlikte reflüden korunması mümkündür.

2-)Safta Kesesi Hastalığı

Safra kesesi hastalığına sahip kişilerde yemek sonrası mide bulantısı görülebilir. Bu durumun sebepleri arasında kişinin çok yağlı ürünleri tüketmesi yer almaktadır. Safra kesesi hastalıkları arasında yer alan diğer bir sorun da biliyer kolik sorunudur. Bu sorunu olan kişilerin yağlı yiyeceklerden uzak durması gereklidir.

3-)İnce Bağırsakta Tıkanıklık

Kişinin ince bağırsaklarında tıkanıklık meydana gelmesi sonucunda mide bulantısı sorunu yaşanması normal bir durumdur. İnce bağırsakta tıkanıklık oluşmasının sebepleri arasında kandaki toksik maddeleri birikmesi yer alır. İnce bağırsak tıkanıklığı oluşması halinde kişinin kabızlık sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Yemek sonrasında midede çeşitli sorunlar oluşabilir. Bu sorunların oluşmasının nedenleri arasında birçok hastalık yer alır. Kişinin sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olması, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması, sigara ve alkol tüketimi azaltması sonucunda midesinde görülen sağlık sorunları da ortadan kalkacaktır. Yemek yeme sonrası mide bulantısı sorunu görülmesi direkt olarak yaşam düzeni ile ilgilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ