Öksürürken Ciğerlerim Ağrıyor

Öksürürken Ciğerlerim Ağrıyor

Akciğerlerde ortaya çıkan ağrı, genellikle bireylerde öksürük ile bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğrudan bir akciğer ağrısı tıbbi olarak söz konusu değildir ancak genellikle akciğerleri sırt ve göğüs boşluğunda bir ağrı ortaya çıkmaktadır.

Akciğerlerde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Üst solunum yollarından kaynaklı rahatsızlıklarda, öksürük ve buna bağlı olarak da akciğer ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Akciğerlerin öksürme esnasında zorlanmasından kaynaklanan bu durum soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklarda dahi görülebilmektedir.
  • Sigara tüketimi çok yüksek seviyede olan bireylerde, akciğerlerde borçların kapanmasına bağlı olarak nefes darlığı, öksürük ve akciğerlerde ağrı hissi oluşabilir. Aynı zamanda sigara kullanımı üst solunum yollarını uzun vadede ciddi anlamda tahriş etmektedir.
  • Kronik astım rahatsızlığı bulunan bireyler de, sıklıkla akciğer ağrısı duyabilmektedir. Özellikle astım krizleri sonrasında bu ağrı çok daha yoğun bir biçimde hissedilmektedir.
  • Aşırı gerginlik durumlarında ya da stres yaratan durumlar ile karşı karşıya kalan bireylerde, nefes alıp verme eylemi derin bir şekilde gerçekleşir. Genellikle birey bu durumun farkına, durum normale döndükten sonra ancak varabilir. Bu nedenle de psikolojik olarak rahat hissedilmeyen ortamlarda olabildiğince az kalınması, akciğerlerde ağrının engellenmesi bakımından son derece önemlidir.
  • Bronşit türü rahatsızlıklar da nefes almada güçlüğe neden olabilir. Bronşit gibi zatürre hastalığında da doğrudan akciğerler etkilenir ve risk altına girer. Bu nedenle bu rahatsızlıkların tedavisine derhal başlanması çok önemlidir.
  • Akciğer zarında ortaya çıkan iltihaplanma sonucunda da göğüs boşluğu ve akciğerlerde ağrı sorunu ortaya çıkabilir. Plörezi olarak tıp literatürüne geçmiş olan bu rahatsızlık, doğrudan göğüs ağrısına yol açan etmenlerden bir tanesidir.
  • Nadiren bir belirtisi olsa da akciğerlerde ağrı, akciğer kanserinin de belirtisi olabilmektedir. Kiloda ani düşüş, ani iştahsızlık, göğüs ağrısı, sonu gelmeyen öksürük nöbetleri, balgamda kan görülmesi gibi belirtileri de bulunan akciğer kanseri, erken teşhisin son derece önemli olduğu bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu belirtilere sahip olan bireylerin bir an önce tetkiklere başlaması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Akciğerde Ağrı Tedavisi

Akciğerlerde ortaya çıkan ağrı sürekli bir hale gelmişse, durumdan şüphelenmek ve muayene olmak gerekir. Tanı konma işlemi öncesinde genellikle akciğer filmi görülmelidir. Bunun için de röntgen doktor tarafından talep edilir. Kronik bir durum söz konusu değilse, yani astım türü bir sorun yok ve ağrı bronşit, zatürre gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa genellikle tedavi süreci çok uzun sürmez. Akciğer ağrısı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ve bireyin sağlığında çok önemli etkileri bulunan bir durumun habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ