Omuz Kıtırdaması

Omuz Kıtırdaması

Eklemlerden gelen sesler, kıtırdama veya kütleme durumlarına halk arasında sık rastlanır. Kemikler ile eklem arasında kayganlaştırma fonksiyonu gören gaz kapsülleri mevcuttur. Bu kapsüllerdeki gazın birden bire salınması sonucunda eklemlerden çıtırdama sesi geldiği farkedilir. Eklem sesine daha çok diz, boyun, bilek, parmak ve omuz bölgelerinde rastlanmaktadır. Eklemlerden gelen ses her zaman bu kadar normal  olmayabilir. Şikayetin altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceği unutulmamalı ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Eklem Çıtlaması/Kütlemesi Neden Olur?

Dengesiz ve Ani Hareketler

Yapılan dengesiz ve ani hareketler eklemlerden ses gelmesinin en bilindik nedenlerinden biridir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde, birden bire ağır bir yükü kaldırmaya veya hareket ettirmeye çalışanlarda bu duruma sık rastlanır. Aniden yapılan yanlış hareketler eklemlerde ciddi hasarlara yol açabileceğinden dikkatli olmakta ve ani hareketlerden kaçınmakta fayda vardır.

Eklem Rahatsızlıkları

Tıp dilinde romatoid artrit olarak ifade edilen iltihaplı romatizmanın nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak sigara ve genetik etkenler gibi çeşitli faktörler rahatsızlığı tetiklediği bilinmektedir. Kadınlarda erkekle oranla daha fazla görülen iltihaplı romatizmanın en yaygın belirtisi; eklem ağrısıdır. Eklem ağrısının yanı sıra hareket kaybı, halsizlik ve yorgunluk şikayetlerine de sebebiyet verebilmektedir. Eklem çıtlamasının sebebi iltihaplı romatizma olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemesi önerilir. Diğer belirtileri ise şunlardır;

  • Eklemlerde şişlik
  • Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik hissi
  • Eklemlerde hareket kaybı yaşanması

Eklem Kireçlenmesi

Halk arasında en fazla görülen eklem rahatsızlıklarının başında osteoartrit yani eklem kireçlenmesi gelmektedir. Eklemlerde yer alan kıkırdakların aşınması, hasar alması ve yıpranması durumunda rahatsızlık baş göstermektedir. Yaşlılık döneminde eklem ve kıkırdak yapıların yıpranmasına bağlı olarak daha çok görülür. Eklem ağrısı, rahatsızlığın en bilindik belirtilerindendir.

Kireçlenme belirtileri şunlardır;

  • Eklem ağrısı
  • Kıkırdak dokudaki yıpranmadan ötürü eklemlerde hassasiyet
  • esnek hareket kaybı
  • Eklemlerden gelen kıtırdama, gıcırdama sesleri

Omuz veya vücudun başka bölgesinde yaşanan kıtırdama, gıcırdama sesi daha çok ani-dengesiz yapılan hareketlerin sonucu olarak görülse de altında yatan bir çok sağlık sorunu olabilir. Bu yüzden tekrar eden şikayetin kesinlikle göz ardı edilmeden, bir an evvel uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ