Sürekli İshal Olmak

Sürekli İshal Olmak

Sürekli ishal olmak, ciddiye alınması gereken ve büyük bir sorunun habercisi olabilecek rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişilerin bağırsaklarında beslenme alışkanlıklarından doğan kimi değişiklikler zaman zaman ortaya çıkabilir.

Belli zamanlarda ishal olmak, belli zamanlarda ise tuvalete çıkmakta zorlanmak gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durum genellikle beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi yahut bir diyet benzeri program uygulanması ile çözülebilir. Ancak ishal durumu sürekli ya da çok sık aralıklarla tekrarlanıyorsa büyük bir sorun olabilir. Bunun belli bazı belirtileri vardır, bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İshal durumunun üç gün geçmesine rağmen devam etmesi.
  • Vücut ısısının normalden fazla yükselmiş durumda olması, ortalama 38.5 civarından daha fazla olması,
  • İshal şeklindeki dışkıda farklı bir renk ya da kan görülmüşse,
  • Mide ya da karın ile kasık bölgelerinde dayanılmaz ağrılar söz konusu ise, ciddi bir durum söz konusudur ve doktora gitmek için acele etmek gerekir. Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde, sürekli ishal gözlenmesi, kolon kanserinin habercisi olabilmektedir.

İshal Neden Olur?

Normal şartlarda tüketilen besinlerin suyu bağırsaklar tarafından emilmektedir. Ancak bağırsaklar zaman zaman bu işlevi yerine getiremez ve suyu emmez. Bu durumda ishal ortaya çıkar. Vücudun susuz kalması, ishalin öncelikli nedenlerinden bir tanesidir. Bunun yanında tüketilen besinler de kimi zaman bir araya gelerek reaksiyon yaratabilir. Bunun yanında bir besinin aşırı tüketimi de ishalle sonuçlanabilmektedir. Bu sebeplere ek olarak;

Bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar da ishale sebebiyet verebilmektedir. Sıklıkla dışarıda beslenen kişilerde bu olasılık artar çünkü pek çok restoranda yahut kafede, hijyene dikkat edilmez. Yenen yemeğin bulunduğu kap, kullanılan aparatlar vs her şey bu bakterilerin vücuda girmesi için zemin hazırlayabilir.

Kadınlarda regl döneminin hemen öncesinde de ishal durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, regl süresince de devam edebilir ancak endişe duyulmasını gerektirecek bir durum, regl süresi dahilinde, söz konusu değildir. Ancak yine de gözlenmeli ve olası şüpheli durumlar doktora bildirilmeli, gerekirse muayene talep edilmelidir.

İshal Nasıl Geçer?

İshalin geçirilebilmesi için, bitkisel ürünlerden faydalanmak genellikle en pratik çözüm olarak toplumumuzda kabul görmüştür. Özellikle sabahları aç karnına muz yemek, kahve ve limon suyunu karıştırarak sabahları bu karışımı tüketmek gibi alternatif çözümler mevcuttur. Ancak bu yöntemler elbette ki, normal süreç halinde devam eden ishal durumları için işe yaramaktadır. Sürekli ishal durumu söz konusuysa hasta, mutlak surette doktora görünmelidir. Doktor gerekli görürse ilaç tedavisi ve çeşitli uygulamalar önererek sorunun çözülmesini sağlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ