Regl Yerine Lekelenme

  • 07 Şubat 2018
  • 3.166 kez görüntülendi.
Regl Yerine Lekelenme

Regl döneminde bazı kadınlarda kanama yerine hafif lekelenmeler görülebilmektedir. Bu durum birçok farklı nedene bağlı bir biçimde gelişebilen bir sağlık sorunudur. Kişinin bu tarz bir sağlık sorunu ile karşılaşması halinde yapabileceği en mantıklı şey uzman bir doktor ile görüşmek olacaktır. Yapılacak testler sonucunda adet döneminde görülen bu düzensizliğin sebebi ortaya çıkarılacaktır.

Regl dönemi çoğu kadının hassas olarak geçirdiği, ayda bir kere olan ve genellikle 5 gün süren bir dönemdir. Bu dönem boyunca çeşitli şiddetlere bağlı bir biçimde kadınlarda kanama görülmektedir. İlk günlerde yoğun biçimde süren kanamalar sonraki günlerde şiddetini düşürür bir biçimde devam etmektedir. Kişinin bu dönemlerde kanama yerine yalnızca hafif lekeler halinde regl dönemini geçirmesi ise farklı hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Regl Döneminde Lekelenme Neden Olur?

Regl döneminde kişinin kanaması olmaması ve iç çamaşırında kahve tonlarında lekeler görmesi sürekli bir hale geldiyse, bu durum ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için kişinin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi gerekmektedir. Regl yerine lekelenme olmasının belli başlı sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Adet dönemlerinde bilindiği üzere hormonlarda farklılıklar gözlenir. Bu dönemde özellikle östrojen ve progesteron gibi hormonların farklı bir biçimde hareket ettiği bilinmektedir. Bu hormonların hareketine bağlı olarak kadınlarda kanama yerine koyu kahve renkte ve az miktarda lekelenmeler meydana gelebilir. Vajina bölgesinde yer alan enfeksiyonların da bu lekelere regl döneminde ve dışında neden olduğu bilinmektedir. Kadın hastalıkları bölümünde bu rahatsızlıkları dile getirmek ve test yaptırmak gereklidir.
  • Regl döneminde kanama yerine görülen lekelenmelerin diğer bir sebebi de çikolata kistlerinin varlığıdır. Bu kistler rahim bölgesinde görülür ve genellikle zararsızdır. Bu kist kahverengi akıntılara neden olan bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gereklidir. Çikolata kistlerinin oluşmasında hormonlarda meydana gelen bozukluklar ve değişimler oldukça etkilidir.
  • Regl döneminde görülen akıntıların diğer sebepleri arasında enfeksiyonlar, rahim kanserleri gibi ciddi hastalıklar da yer almaktadır. Bu hastalıklar oldukça ciddi sağlık sorunlarıdır ve akıntıların devam etmesi durumunda bir an önce iyi bir doktora gidilmelidir.

Regl Dönemi Lekelenme Belirtileri Nelerdir?

Regl döneminde görülen lekelenmelerin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu dönemde kanama yerine geçen bu koyu renkli akıntı ve lekelenmelerin diğer belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Koyu renkli akıntı ve lekeler,
  • Koyu renkli lekelere eşlik eden karın ağrıları,
  • Rahim ve kasık bölgesinde kramplar,
  • Kasık bölgesinde yer alan şişlikler,
  • Akıntıların koyu renkte olması ve pıhtılaşması.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ