Sağ Diz Sağ Yan Ağrısı

Sağ Diz Sağ Yan Ağrısı

Sağ diz ve sağ yanda oluşan ağrılar kimi zaman basit hastalıkların bazense ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Bu ağrıları kişinin yaşamını büyük oranda etkilemektedir. Bu ağrıların kişisel ve çevresel olarak çeşitli nedenleri olabilmektedir. Aşağıda bu ağrıların nedenlerini ve tedavisini anlatmaya çalışacağız.

Sağ Diz ve Sağ Yan Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Sağ dizde ve sağ yanda oluşan ağrıların sebepleri çeşit çeşit olabilmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Travma Etkenleri: Kişinin yaşadığı travmalar sağ yanda ve sağ dizde ağrılara sebep olabilmektedir. Yüksek bir yerden düşme, çarpma, darbe alımı, kırık, çıkık veya bir kazadan dolayı bu ağrılar meydana gelebilmektedir. Ağır yaralanmalar sonucunda da bu ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanında bir ameliyat sonrası da kişi bu ağrıları hissedebilmektedir.
 • Sinir Sıkışması: Kişinin sağ diz ve sağ yanında oluşan ağrı durumları bölgede oluşan sinir sıkışmalarından kaynaklı olabilmektedir. Sinirlerde oluşan aşırı gerginlik veya sinirlerin zarar görmesi de bu ağrılara sebep olabilmektedir.
 • Enfeksiyon Rahatsızlıkları: Dizde oluşan yaralardan dolayı bu bölgelere mikroplar bulaşmış olabilir. Bu mikroplar kimi zaman müdahale edilmediğinde iltihaplanmalara ve iltihaplanma sonucu ağrılara neden olabilmektedir.
 • Ağır Meslekler: Ağır mesleklerde çalışan kişilerde bu tür ağrılara sık sık rastlanmaktadır. Kişilerin gün boyu ağır eşya taşıması neticesinde bu bölgelere ağırlık bindiği için bu gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Uzun süre ayakta duracak şekilde çalışan kişilerde veya uzun yol şoförlerinde de aynı ağrılar söz konusu olabilmektedir. Kişinin kaslarının kasılması neticesinde bu durum ortaya çıkmaktadır.
 • Ağır Fiziksel Egzersizler: Özellikle sporcularda görülen bu durum dinlenme durumunda kendisini daha çok belli eder. Kasların ve kemiklerin geliştiğini gösteren bu durum belli bir süre sonra geçmektedir.
 • Romatizma Rahatsızlıkları: Bazı romatizma rahatsızlıkları sonucunda dizlerde ve yanlarda bu tarz ağrılara rastlanmaktadır. Özellikle nemli bölgelerde ve soğuk havalarda bu ağrıların daha da arttığı gözlenmektedir.
 • Gelişmeye Bağlı Olarak: Bazen yetişkinlik çağında olan kişilerde bu tip ağrılara rastlanmaktadır. Kişinin kas ve kemik gelişimi sonucunda bu bölgelerde de bir ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrılar uzun süre devam etmemektedirler.
 • Kalsiyum Eksikliği: Bazı insanlarda kalsiyum eksikliği nedeniyle kemik ağrıları görülmektedir. Sağ diz ve sağ yanda oluşan ağrılar da bu vitaminin eksikliği sonucunda meydana gelebilmektedir.

Sağ Diz ve Sağ Yan Ağrısının Tedavisi Nedir?

Kişiler bu tip ağrılarla karşılaştıklarında ilk akıllarına romatizma rahatsızlığı gelmektedir fakat bu ağrıların nedeni sadece romatizma olmamaktadır. Bu tip ağrıların nedeni belirlenerek tedaviye başlanabilir.

 • Kişinin bazı fizik tedavi egzersizlerini uygulamasıyla bu ağrıların üstesinden gelinebilmektedir.
 • Kişinin dinlenmesi de bu ağrıları dindirmektedir.
 • Sıcak veya soğuk baskı uygulayarak bu ağrılara müdahale edilebilmektedir.
 • Kalsiyum vitamini takviyesi de bu ağrıların azalmasında yardımcı olacaktır.

NOT: Sağ diz ve sağ yan ağrısı kimi zaman ciddi sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden bir süredir devam eden bu tarz şikayetlerde muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ