Sağ Kaburga Altında Ağrı

  • 12 Ocak 2018
  • 7.209 kez görüntülendi.
Sağ Kaburga Altında Ağrı

Sağ kaburga ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrının başlıca nedeni bu kısımda bulunan organlardan kaynaklanan bir sorun olabilir. Burada sağ böbrek, sağ akciğer, safra kesesi, karaciğerin büyük bir bölümü ve bağırsaklar yer almaktadır. Bu organlardan kaynaklanan bir nedenle ağrı ortaya çıkabilir.

Sağ Kaburganın Altında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Sağ kaburgada ağrıya neden olan sebeplerin başında gaz sıkışması gelir. Daha çok karın bölgesinde yoğun olarak görülen bu ağrı, sağ kaburga altına dek ulaşabilir ve rahatsızlık verebilir. Bu duruma aynı zamanda dışkılayamama, hazımsızlık ve idrara çıkamama gibi durumlar da sebep olabilmektedir. Çok fazla yemek yenmesi sonucunda ortaya çıkan hazımsızlık ve buna bağlı olarak midenin fazla çalışması da ağrı oluşturabilir ve bu ağrı kaburgaya vurabilir.
  • Böbreklerde ya da safra kesesinde oluşan taşlar da sağ tarafta ağrı nedenlerinden bir tanesidir. Taş tam anlamıyla olgunlaşmadan fark edilmeyebilir ve ağrı bir anda ortaya çıkabilir. Özellikle ağrı bel kısmında da hissediliyor ise doktora gidilmesi önerilir.
  • Akciğerlerde meydana gelen üşütme ya da diğer sorunlar, sağ kaburga ağrısı gibi algılanabilir. Göğüs boşluğunda başlayan ve diğer vücut bölgelerine yayılan bu ağrının artması söz konusu ise, mutlaka doktora gidilmelidir.
  • Kadınlarda gebelik de ağrı faktörlerinden bir tanesidir. Bebeğin gittikçe büyümesine bağlı olarak kaburga ağrıları oluşabilir ve bu durum doktor kontrolüne gereksinim duyar. Bu nedenle gebelik aşamalarında mutlaka düzenli olarak doktora gidilmesi gerekir.
  • Bu sebeplere ek olarak aşırı hızlı koşmak, akciğerde çökme ( pnömatoraks), akciğer zarında ortaya çıkan iltihaplanma ( plörezi) ya da tüberküloz rahatsızlıkları da sağ kaburgada ağrı nedenlerindendir.

Sağ Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kaburgada ağrı şikayeti söz konusu ise bireyin öncelikle mutlaka muayene olması gerekir. Bu sayede ağrının temel nedeni ve yan nedenler anlaşılabilecektir. Gerekli görüldüğü takdirde farklı tetkikler ve tahlillerin uygulanması da gerekebilir.

Ağrı tespitinin yapılmasından sonra bireysel olarak yapılabilecek olan bir işlem olarak, bölgeye sıcak kompres uygulaması sayılabilir. Sıcak su bir su kesesi ile bölgeye konur. Bu ağrı eğer gaz sıkışmasından kaynaklanıyor ise iyi gelecektir.

Vücut kimi zaman beslenme sorunları nedeniyle de ağrı şeklinde sinyaller verebilir. Bu nedenle hem dengeli hem de sağlıklı bir beslenme düzeni çok önemlidir. Yetişkin bireylerde karbonhidrat içeren besinlerin tüketiminin en aza indirilmesi son derece önemlidir.

Bazı durumlarda, ağrı geçmediğinde cerrahi müdahale de gerekli olabilir. Bu durum daha çok doktorun talebi sonrasında ve ağrının nedeni iç organlar ise söz konusu olmaktadır.

Eğer bir süredir sağ kaburga ağrısı şikayeti devam ediyorsa, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ