Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

  • 11 Temmuz 2017
  • 19.574 kez görüntülendi.
Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

Sert kılların nasıl yumuşatılmasından ziyade vücudumuzda var olan kılların nasıl sertleştiğine öncelikli olarak bakmamız gerekir. Vücudumuzda tıraş ederek kıllarımızdan temizlediğimiz bölgelerin jiletle alınması durumunda var olan gözenekler daha da açılır ve bu gözeneklerden normalde tek bir kıl ve ince bir kıl çıkarken bu durumda daha kalın ve bir kaç tane kıl çıkabilir. Kıl foliküllerinin içerisinde gözenek açıldığı için dışarıdan gelen pislikler daha fazla ve rahat birikebileceği için orada iltihaplanmaların gözlenmesi daha sıktır. Bu da kıllarda batık oluşmasını, batık oluşma riskini arttırır.

Sert kılların yumuşatılmasında da eğer saçlar yumuşatılacaksa bu durum çok kolaydır. Bazı şampuanlar ve saç kremlerinin kullanılması ile saçlar daha yumuşak ve taraması kolay bir hal alabilir. Bunun yanında vücuttaki kıllar için kullanılan vücut losyonlarının ve banyo jellerinin de yenilenmesi gerekebilir. Nasıl kullandığı şampuanı değiştirince bazı kimselerde saçlarda kepeklenme, dökülme gözleniyor ise sertleşme gözlenebilir. Bu nedenle en uygun şampuan ve banyo jelinin tercih edilmesi önerilir. Bunun için içerisinde bitkisel yağlar olanların tercihi yumuşamada katkı sağlar.

Eskiden çok sık yapılan ve günümüzde de bazı kimselerce uygulanan zeytin yağı ile saç yıkama ya da vücudun bir kısmının zeytinyağlı su ile yıkanması hem cildi besleyip yumuşatacak hem de vücuttaki kılları parlatıp yumuşatacaktır. Günümüzde zeytinyağlı şampuanlar, duş jelleri, losyonlar, el kremleri oldukça fazladır.

Kişinin var olan bir cilt hastalığı mevcut ise mutlaka doktoruna danışmalı ve onun onayladığı, tavsiye ettiği bir şampuan ve cilt bakım ürünü almalıdır. Bu bakım ürünlerinin içerisinde bazen kimyasallara alerjisi olan kişilerde cilt döküntüleri de olabilir. Böyle bir ihtimalin önüne geçebilmek için mutlaka cilt doktoru tavsiyesi alınmalıdır.

Kıl Köklerini Yumuşatmak

Kıl köklerinin yumuşatılması için kullanılan bakım ürünlerinin değiştirilmesinin yanında jilet kullanılmadan ağda ile vücut temizliğinin yapılması da tavsiye edilir. Ağda ile yapılan temizliklerde kıl köklerinden alınan kılların ardından tekrar kıl çıkma süresi uzayacak ve bunun yanında ilk başta çıkan kıllar biraz sert olsa da uzaması durumunda yumuşayacaktır.

Kıllardaki sertlik kişinin tüy yapısına da bağlıdır yani kişiden kişiye değişir. Kimi insanlarda saçından vücudundaki tüm tüylerine kadar her kıl inceyken kimisinde de kalındır. Bu durumda kalın kıllı kimsede daha sertken ince kıllıda daha yumuşaktır. Kişi kendi vücut tüylerini yumuşatmak istiyor ise kendisine en uygun yağlı cilt bakım ürünlerini keşfedip onları tercih etmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ