Vajina Girişinde Sertlik

  • 29 Ocak 2018
  • 5.018 kez görüntülendi.
Vajina Girişinde Sertlik

Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen vajina rahatsızlıkları arasında en yaygın olanlardan bir tanesi de vajina girişinde meydana gelen sertliktir. Bu durumun sebepleri çeşitlidir ancak vajinada sertlik şikayeti ile doktora giden bir bireyde ilk akla gelen neden, vajinal kist oluşumudur.

Genellikle vajinada oluşan kistler, ağrı ve acı hissine neden olmayan ve küçük yuvarlak bir şekle sahip olan oluşumlardır. Bu kistlerin oluşum nedenlerinin en önemlisi, ağır travmalardır.

Vajinada Kist Oluşumu

Vajinal kist olarak isimlendirilen oluşum, vajina duvarı içerisinde çeşitli sebeplerle kendine yer edinen bir tür beze olarak ifade edilebilir. Daha çok vajinada bulunan damarlarda meydana gelen bir tıkanıklığın sonucunda oluştuğu bilinen bu kistlerin teşhisi hem bireysel hem de cinsel sağlık açısından son derece önemlidir.

“Pelvik Muayene” olarak bilinen yöntem, bu kistlerin teşhisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu muayeneyi birey kendisi kısmen yapabilir. Vajina duvarında ortaya çıkan bir şişkinlik ya da vajina ağzında sert bir yumru oluşması, bu muayene ile tespit edilebilir. Vajina içindeki kistlerin tespiti ise daha profesyonel bir biçimde yapılmalıdır. Bu muayenede yumurtalıklar, rahim, vajina kanalları da dahil olmak üzere genel olarak genital bölge muayenesi sağlanır ve ortalama 20 dakikada sona erer.

Bireysel olarak yapılan pelvik muayene işlemi şu şekilde gerçekleşir:

Vajina bölgesi dahilindeki cilt dokusu parmaklar arasında sıkıştırılır. Bu aşamda ele herhangi bir şişlik gelip gelmediğine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte genital bölgenin genelinde ayna yardımı ile de bireysel inceleme yapılabilir. Muayene esnasında akıntıya da dikkat edilmelidir. Akıntı daha katı ve beyaz renkte ise, bu durum enfeksiyonel bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, böyle bir durum sonucunda doktor muayenesi ihmal edilmemelidir.

Vajinada Sertliğin Diğer Nedenleri

  • Vajina girişinde siğil türü oluşumlar zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Siğillerin büyümesi sonucunda bu bölgede sertlik oluşumu gözlemlenebilir. Aynı şekilde genital bölge dahilinde uçuk oluşumu da bu soruna yol açabilmektedir.
  • Vulva kanseri ya da vulvodini olarak isimlendirilen rahatsızlıklar beze, kist ya da sertlik oluşumuna yol açabilmektedir. Bu gibi bir durumda doğrudan doktor müdahalesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • Mantar ya da enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan şişlikler de söz konusu olabilir.
  • Sık aralıklarla cinsel ilişkiye girilmesi ya da uzun soluklu bir cinsel ilişki sonrasında vajina girişinde sertlik ve acı hissi oluşabilir ancak bu durum 1-2 saat içinde kendiliğinden geçecektir.
  • Vajinaya el ile müdahale edilmesi, bölgenin travmatik bir darbe alması gibi sebepler ile de şişlikler ortaya çıkabilmektedir.

Uzun süredir devam eden ya da tamamen kalıcı hale gelmiş sertliklerde doktor müdahalesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ