Yemek Borusunda Sanki Bir Şey Var

Yemek Borusunda Sanki Bir Şey Var

İnsanların geneli yemek borusunda sanki bir şey varmış hissine kapılırlar. Bu hissin kişiden kişiye farklı olarak birden çok neden olabilmektedir. Yemek borusunda bir şey var hissi hem psikolojik ve fiziksel nedenlerden kaynaklı olabilmektedir.

Yemek Borusunda Sanki Bir Şey Var Hissinin Nedenleri Nelerdir?

  • Stres: İnsanlar bazı olaylar karşısında olağanın üstünde bir strese maruz kalabilirler. Bu stresi yansıtacak bir yer bulamadıklarında içlerine atarlar. Halk arasında bu durum boğaz düğümlenmesi olarak da ifade edilmiştir. Ağlayamamak, çok stresli olmak, huzursuzluk hissi yemek borusunda sanki bir şey var hissine neden olur. Bununla birlikte kişi iştahtan da kesilir. Bunun nedeni olarak da yediklerim boğazıma diziliyor tarzında bir ifade kullanır.
  • Soğuk Algınlıkları: Özellikle kış aylarında her insana dert olan soğuk algınlıkları problemlerinde kişiler yemek borusunda bir şey var hissine sık sık kapılırlar. Bu hissin nedeni genellikle balgam vb. salgılar olmaktadır.
  • Tümör: İnsan vücudunun herhangi bir yerinde olabilecek kist ve tümörler ne yazık ki yemek borusunda da karşımıza çıkmaktadır. Bu kist ve tümörler bir yerken ve içerken hatta kimi zaman nefes alırken rahatsız etmektedir. Bu his eğer uzun sürüyorsa, en kısa zamanda bir doktordan yardım almak kişinin faydasına olacaktır.
  • Sigara: Sigara vücudun her bölgesine olduğu gibi yemek borusunda da etkilidir. Hatta dumanı doğrudan buradan ilettiği için ilk olarak etkilenen yerlerden biridir. Sigara dumanı içinde barındırdığı zehirle yemek borusunda zift vb. maddelerin oluşmasını sağlar, burada bulunan faydalı bakterilerin öldürerek iltihap ve balgam oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda kişilerde yemek borusunda bir şey var hissi oluşmaktadır.
  • Reflü: Midede veya boğazda oluşan reflü yemek borusunda bir şey var hissi oluşturmaktadır. Mide asidinin yemek borusunda yükselip tekrar geri kaçmasına reflü adı verilmektedir. Bu asit yemek borusunda yükseldiği esnada bu bölgede hasara neden olmaktadır. Bu hasar sonucunda ise kişilerde yemek borusunda bir şey var hissi oluşmaktadır.
  • Yaralanmalar: Yemek borusunda oluşan yaralanmalar da daha sonra yemek borusunda bir şey var hissine neden olabilmektedir. Yırtıcı bir cisim ve kabuk yutulduğunda yemek borusunda yırtılmalara ve yaralanmalara neden olabilmektedir. Bunun sonucunda bu his ortaya çıkabilir.

Yemek Borusunda Bir Şey Var Hissi Nasıl Geçer?

Öncelikle bu soruna neyin neden olduğu belirlenir. Daha sonra buna uygun tedaviye başlanabilir. Kişi eğer sigara kullanıyorsa, bunu acilen bırakmalıdır. Sigara içen birinde bu his ileride yaşanacak ciddi problemlerin habercisi olabilmektedir. Eğer sorun aşırı stres, kaygı gibi nedenlerden kaynaklıysa kişinin bol dinlenmesi, dertten ve tasadan uzak durması hatta kimi durumlarda kişinin ağlaması ve içini dökmesi önerilmektedir. Durum daha ciddi nedenlerden kaynaklanıyorsa, bunun sonucunda cerrahî bir müdahaleye gerek olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ