Adet Dönemi Boğaz Ağrısı

Adet Dönemi Boğaz Ağrısı

Menstrüasyon döngüsü ergenlikten sonra kadınlarda yaklaşık olarak 28 günde bir meydana gelip 3-7 gün boyunca vajinal kanama ile meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Patolojik olacağı durumlar da olabilen bu dönemde yaşanan ağrı, şişkinlik, gaz, bazı kişilerde bayılmalara kadar gidebilen acı gözlenebilir.

Menstrüasyon dönemi yani adet dönemi öncesinde kadınlarda kişiden kişiye değişen bazı belirtiler gözlenmektedir. Bunların görülmesi kadınlardaki hormonal değişimle alakalı olabileceği gibi aynı zamanda kişisel ağrı eşiğinin farklı olması ile de farklılık göstermektedir.

Adet Dönemi Ağrıları

  • Karın ağrısı,
  • Mide ağrısı ve gaz,
  • Karın krampları,
  • Bel ağrısı ve el ve ayakta yokgunluk,
  • Vücutta şişlik,
  • Baş ağrısı,
  • Duygu durum değişiklikleri,
  • Sinir hali,
  • Kansızlık sorunu çekenler için üşüme ve halsizlik, yorgunluk hali bu dönemde daha çok kendini gösterir.

Adet dönemi öncesinde görülen bu rahatsızlıklar patolojik olmayıp menstrüasyon döngüsü öncesinde hemen hemen her kadının başına gelen normal belirtilerdir. Özellikle kişinin ağrı eşiği ve hormonal durumu ile çekilen acı değişecektir. Bazı kadınlar neredeyse hiç ağrı hissetmeyecek kadar az hissederken bu dönemdeki acıyı bazıları ise baygınlık geçirip serum yeme ihtiyacı duyacak kadar sert geçirebilir. Bu nedenle kadınların kendi vücutlarını tanıması ve bu özel günlerinin öncesinde ağrılarına neyin iyi geldiğini bilerek gerekirse ağrı kesici ilaçlar almaları önerilir. Fakat düzenli olarak başka bir ilaç kullanan kişinin doktor kontrolü dışında bir ilaç almaması gerekir. Aksi takdirde ilaç-ilaç etkileşimi ile kişinin kullandığı ilaçların yan etkisi artabilir ya da etkisi azalabilir.

Adet dönemi öncesinde ise adet dönemi boğaz ağrısı şikayeti çeken kadınların bu durumunun normal olmadığı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle her adet dönemi öncesinde şiddetli bir boğaz ağrısı ve beklenmedik bir şekilde her adet öncesinde şiddetli grip belirtileri, bademciklerde şişme oluyor ise mutlaka uzman hekime görünmek gerekir. Beklenmedik bir şekilde gerçekleşen bir durum varsa, bu hormonlardaki değişiden kaynaklanabilir ve doktorun uygulayacağı testler ile tanı koyularak tedaviye başlanabilir.

Adet döneminde şiddetli bel ağrıları ve kramp çeken kadınların sıkıntılarının yanı sıra adeti geciken ve adet olamayan kadınlarda gözlenen sinirlilik hali, hormonlardan kaynaklı olan rahatsızlıklar için de sık tekrarlıyor ise mutlaka doktora gidilmelidir. Bu dönemlerde adet söktürücü etkisi olan adaçayı günde iki fincanı geçmeyecek kadar içilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ