Ağırlık Kaldırınca Kol Kemiğinde Ağrı

Ağırlık Kaldırınca Kol Kemiğinde Ağrı

Kollar yardımıyla ağırlık kaldırarak yapılan bir çok spor, kasların gelişimine yöneliktir. Normalden fazla miktarda ağırlıkların kaldırılıp inmesiyle kaslar sürekli olarak çalıştırılır ve kas gelişimi söz konusu olur. Fakat kimi zaman ağırlık kaldırma esnasında yapılan yanlış bir hareketten veya aşırı fazla ağırlıktan ötürü kol kasında veya kemiğinde incinme-ağrı sorunları belirebilir.

Kişinin ağırlık kaldırma sırasında yorgun düşmesi, ağırlığın kol kemiğine doğru çarpması gibi istenmeyen durumlar neticesinde sık görülür.

Kol Ağrısı Neden Olur?

Kas, tendon, kemik ve sinir yapılarından oluşan kollar günlük hayatta sürekli olarak aktif kullanılırlar. Kollar her zaman kullanıldıklarından darbe, hasar veya incinme gibi durumlara çok daha müsaittirler. Alınabilecek hasar, darbe kol kemiğinde veya kol kaslarında ağrıya yol açabilir.

Ağrının akut yani geçici süreli mi yoksa sürekli(kronik) olarak mı görüldüğü gibi detaylar tanı için büyük önem taşır. Kronik olarak seyreden kol ağrısı ciddi kas veya kemik rahatsızlıklarının göstergesi olabilir.

Çok Fazla Yük Binmesi

Spor yaparken, ağırlık çalışırken veya ağır bir eşya kaldırılırken; kol ağrısının görülmesinin en bariz nedeni kol kemiklerine fazla miktarda yük binmesidir. Çok fazla ağırlığın altına girmek, kas ve kemiklerde kalıcı hasarlara yol açabileceğinden spor mutlaka eğitmene danışarak yapılmalıdır.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Kemiklerin gelişimesinin önemi için vitamin ve mineral yadsınamaz. Özellikle kalsiyum ve D vitamini eksikliğinde kemik gelişimi tam anlamıyla olmaz. Kemiklerin zayıf olması ise ağırlık kaldırma sırasında kişinin kol ağrısı sorunu yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, içeriğinde bol miktarda kalsiyum ve mineral olan gıdalar tüketilmelidir.

Sinir Sıkışması

Duyu iletiminden sorumlu sinirlerde oluşabilecek sorunlar kendini karıncalanma, uyuşma ve ağrı gibi şikayetlerle belli eder. Koldaki sinirlerin sıkışması veya zedelenmesi halinde kol ağrısı sorunu baş gösterebilir. Daha çok sinirlere fazla baskı yapıldığında görülür.

Romatizma Hastalıkları

Kemiklerde hissedilen ağrılar, romatizma rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Kronik bir rahatsızlık olan iltilhaplı romatizma; eklemlerde ağrıya, şişliğe ve hassaslığa neden olabilmektedir. Diğer belirtileri ise şunlardır;

  • bitkinlik, halsizlik
  • eklemlerde ağrı
  • eklemlerde hassasiyet ve şişlik
  • iştahsızlık, kilo kaybı
  • ateş

Kol kemiklerinde hissedilen ağrı romatizma rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının bulgusu olabileceğinden, muayene için muhakkak uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ