Ağlarken Göz Yanması Nedenleri Nelerdir?

  • 26 Şubat 2018
  • 2.349 kez görüntülendi.
Ağlarken Göz Yanması Nedenleri Nelerdir?

Ağlarken göz yaşlarının gözün içine girmesi ile birlikte gözlerde yanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişi ilk olarak elleri ile gözlerini ovuşturur ve gözlerinin çok daha fazla derecede yanmasına neden olur. Ağlarken gözlerde yanma meydana gelmesinin en büyük sebebi göz yaşlarının tuzlu bir yapıya sahip olmasıdır. Göz yaşlarının tuzlu yapısı sayesinde gözlerde sık sık yanma meydana gelebilir. Kişinin böyle bir durumda gözlerini iyice açması ve elleri ile gözlerine dokunmaması tavsiye edilmektedir.

Gözlerde göz yaşlarına bağlı olarak meydana gelen yanmalar kısa süre içinde yok edilir sorunlardır. Bu göz yanmaları geçicidir ve göze kalıcı bir zararı yoktur. Bu nedenle kişinin telaş yapmasına ya da doktora gitmesine asla gerek yoktur.

Ağlarken Göz Yanması Neden Olur?

Ağlarken bir yandan da gözlerini ovuşturuyorsanız gözlerinizde yanma meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur. Böyle bir durumda kişinin gözlerinde acı olur ve bir süre kişi rahat bir biçimde göremez. Kişinin gözlerini ovuşturması da bu durumu daha kötü bir hale getirecek bir etken olacaktır. Bununla birlikte gözlerde ağlarken yanma oluşmasının farklı sebepleri de olabilir. En sık görülen göz yanması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Göz yaşlarının yapısı tuzludur. Bu durum göz yaşlarının göze girmesi ile birlikte kısa süreli olarak gözlerde yanma hissine neden olabilir. Böyle bir durumda kişinin dikkatli bir biçimde hareket etmesi ve hemen yüzünü yıkaması tavsiye edilmektedir.
  • Ağlarken gözlerde meydana gelen yanmanın diğer bir sebebi ise göz yaşlarının yetersiz kalması nedeni ile ortaya çıkar. Göz yaşlarının yetersiz olması demek gözde kuruluk anlamına gelir. Gözleri kuru olan kişilerin gözlerinde sık sık yanma meydana gelebilir. Bu durumda kişinin kuruluğu önleyen damla kullanması tavsiye edilmektedir.
  • Ağlarken gözlerde yanma görülmesinin nedenlerinden birisi de göz bozukluklarıdır. Gözlerinde bozukluk olan kişilerin bu bozuklukların ilerlemesi sonucunda gözlerinde yanma hissetmesi normal bir durumdur.
  • Gözlerde yanmanın diğer bir nedeni de lens kullanımıdır. Çoğu kişi gözlük kullanmak yerine lens kullanımını tercih eder. Lensin yan etkileri arasında gözlerde yanma da yer almaktadır.
  • Göze yabancı bir maddenin batırılması sonucu da gözlerde yanma hissedilebilir.

Göz Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Gözlerde yanmayı tedavi edebilmek için doktor kontrolü oldukça önemli bir adımdır. Böyle bir durumda gözde yanma hissedilmesi halinde uzman bir göz doktoruna gidilmeli ve yapılan testlere uygun bir biçimde tedavi yapılmalıdır. Tedavinin nasıl olacağı doktor tarafından belirlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ