Arka Sol Tarafta Baş Ağrısı

 • 27 Ağustos 2018
 • 9.056 kez görüntülendi.
Arka Sol Tarafta Baş Ağrısı

Başın sol arka tarafının ağrıması doğal olarak insanları korkutur ve şüphelendirir. Bu ağrı kimi zaman basit bir ağrı olabilmektedir. Kimi zaman ise bu ağrılar ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Bu ağrıların ciddi mi yoksa basit mi olduğunu belirlemek için ise ortaya çıkan diğer semptomların da göz önüne alınması gerekmektedir. Bu yazımızda sol arka tarafta baş ağrısının nedenlerine ve tedavisine detaylıca yer vereceğiz.

Sol Arka Tarafta Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Başın sol arka tarafında başlayan ağrı bazen bir süre sonra geçer bazense çekilmez bir ağrıya dönüşüp günlük yaşantımızı etikler hale gelmektedir. Bu ağrıların birbirinden farklı değişik faktörlerden kaynaklı birden fazla neden olabilmektedir. Bu nedenleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Gerilim baş ağrısının ana neden aşırı sinir ve stres durumudur. Kişinin baş derisinin aşırı gerilmesiyle bu ağrı meydana gelebilmektedir. Bu ağrı başın üst kısmında, arkasında, saç derisinde de meydana gelebilmektedir. Bunların yanında duruş bozuklukları, boyun rahatsızlıkları da bu ağrıyı tetikleyebilmektedir.
 • Migren: Migren ağrıları başın ön kısmında ve şakaklarda başlayarak başın arka kısmına doğru ilerleyebilirler. Migrenin nedeni beyne giden kan akışındaki ve sinir hücrelerindeki bozukluklar olarak belirlenmektedir. Buna ise depresyon, aşırı stres, ortam sıcaklığı, tansiyon, kan şekerinin düşmesi de neden olabilmektedir.
 • Oksipital Nevralji: Oksipital Nevralji rahatsızlığı kafatasının tabanında bulunan sinirlerin sıkışmasıyla meydana gelen ağrılardır. Bu durumu travmalar, yaralanmalar, darbeler neden olabilmektedir. Oksipital nevralji genellikle başın arkasında başlayıp ön tarafa doğru yayılma gösterir. Bu rahatsızlığın yaşandığı durumlarda saç derisinde de belli bir hassasiyet oluşmaktadır.
 • Dev Hücreli Arterit: Saç derisinin etrafında bulunan kan damarlarının iltihaplanması sonucunda dev hücreli arterit rahatsızlığı görülmektedir. Bu durumda baş arkasında şiddetli ağrı ve saç derisine dokunmaya karşı aşırı bir hassasiyet durumları ortaya çıkmaktadır. Bunların yanında kimi zamanlarda şakaklarda şişlikler de görülebilmektedir.
 • Artrit Baş Ağrısı: Bu tip baş ağrısı genellikle boyun ve başın arkasının ağrıması şeklinde açıklanmaktadır. Omuzların arasında bulunan bölgedeki servikal omur eklemlerinin iltihaplanması sonucunda bu ağrı oluşmaktadır.
 • Beyin Tümörü: Başın arkasında bulunan ağrının kimi zamanlarda ciddi problemlerin habercisi olduğunu belirtmiştik. Beyin tümörleri de başın arkasında ağrıya neden olabilmektedirler. Bu ağrının olması tümör için tek başına yeterli değildir. Ağrıyla birlikte kusma, görme bozuklukları, denge sorunu gibi sorunlar da yaşanıyorsa o zaman bir doktora görünmekte fayda olacaktır.
 • Boyunda bulunan kasların hareketsiz kalması durumunda veya uygunsuz bir pozisyonda uyumayla tutulması da hem boyun hem baş ağrılarına sebep olabilmektedir.
 • Spor ve egzersiz sonrası ortaya çıkan baş ağrısı boyun bölgesinde bulunan damarların ve sinirlerin gerilmesiyle ortaya çıkmaktadır.
 • Cinsel ilişki.
 • Ağır işlerde çalışanlarda boyun ağrısıyla beraber başın arka kısmında da ağrıya rastlanmaktadır.

Sol Arka Tarafta Baş Ağrısının Tedavisi

Öncelikle bu ağrının neden kaynaklandığı belirlenmelidir. Daha sonra doktorun tavsiye ettiği ilaçlarla veya kremlerle tedaviye başlanabilir. Eğer kişi gerilim tipi baş ağrısı yaşıyorsa, dinlenmek onun için en iyi ilaç olacaktır. Kendisine stres veren durumlardan ortamlardan uzaklaşması kişide gerilim tipi baş ağrısından kurtulmasını sağlayacaktır. Ağrılar diğer bahsettiğimiz durumlarla alakalıysa kişinin konunun uzmanından yardım alması en faydalı tedavi yöntemi olacaktır. Uzmana başvurana kadar ağrı kesiciler, soğuk ve sıcak baskılarla kişi bir süre ağrıyı azaltabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ