Sol Boşlukta Ağrı

Sol Boşlukta Ağrı

Gövdede sol boşlukta ağrı, zaman zaman ortaya çıkan ve şiddetli oluşum sebebiyle bireye rahatsızlık veren bir durumdur. Bu ağrıya neden olan faktörler değişkenlik gösterebilir. Ağrı bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelebildiği gibi iç organlarda bir anormallik sonucunda da ortaya çıkabilir.

Vücudun Sol Tarafında Hangi Organlar Bulunur?

Sol tarafla kastedilen bölüm, göğüs kafesinin altında kalan kısımdır. Burada pankreas, kalp, bağırsakların bir kısmı, idrar kanalının sol bölümü, böbrek üstü bezleri ve akciğerin sol kısmı yer almaktadır.

Bunun yanında kalın bağırsakların bir kısmı, kan damarları, kadınlarda yumurtalıklar da bulunur ancak bu organlar göğüs kafesinin daha aşağısında yer almaktadır. Sol boşlukta meydana gelen ağrı hissine bu organlardan herhangi biri neden oluyor olabilir.

Sol Boşlukta Ağrının Nedenleri Nelerdir?

  • Bireylerde gaz sıkışması sonucunda bağırsaklarda ortaya çıkan bir ağrı yalnızca sol ya da yalnızca sağ tarafta görülebilir. Bunun yanında bireyde böbrek taşı varsa, bu da şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Ancak böbrek taşı nedeniyle meydana gelen ağrı daha çok karnın arka tarafında, bel bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Ancak çok şiddetli olur ise tüm karın bölgesinde hissedilmesi de mümkündür.
  • Yumurtalıklarda oluşmuş iyi ya da kötü huylu kistler de aşağı karın boşluğunda dayanılmaz ağrılara neden olabilmektedir.
  • Böbreklerde oluşan enfeksiyonlar ya da idrar yolu enfeksiyonları da sol tarafta ağrı sebeplerinden bir tanesidir. Daha çok bireyin karın bölgesinde duyulan bu ağrı, kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.
  • Ağrıya kusma eşlik ediyor ise bireyde besin zehirlenmesi ortaya çıkmış olabilir. Bu sebeple ortaya çıkmış olan ağrı 48 saate kadar devam edebilir.
  • Pankreasta ortaya çıkabilecek olan iltihap durumları da ağrı hissinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ani şekilde başlayan bu ağrı, gittikçe şiddetlenir ve dayanılmaz bir hale gelir. Ağrı, karın bölgesinde hemen göbek üstünde yoğun olarak hissedilir ve karnın geneline ağrı hissi yayılır.
  • Bir tür mide rahatsızlığı olan Gastrik Volvulus da ağrı yaratabilen durumlardan bir tanesidir. Oldukça nadir olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olsa da sonuçları çok ağır olabilmektedir. Önlem alınmaz ise hasta kan kusabilir, hayati bir sakınca durumu ortaya çıkabilir.

Sol Tarafta Ağrı ve Tedavisi

Vücudun sol bölümünde ağrı ortaya çıktığında, ilk önce muayene ve birtakım testler ile ağrının nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Durum ihmal edilmemeli ve mutlaka önemsenmelidir. Ardından doğru şekilde uzman bir doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapılarak tedaviye başlanmalıdır. Tedavi sürecince ağrıya neden olan organ ya da sebep ortaya çıktıktan sonra doktor tarafından karar verilmelidir. Kesinlikle doktor kontrolleri ihmal edilmemeli ve en kesin-doğru tetkik, tedavi için muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ