Tuvaletimin Geldiğini Hissetmiyorum

Tuvaletimin Geldiğini Hissetmiyorum

Vücuda alınan besinler sindirim sisteminde parçalanarak, dışkı olarak dışarı atılır. Sindirim atıkları ilk olarak anüs bölgesine gelir ve buradan da atık maddeler dışkı olarak vücuttan uzaklaştırılmış olur. Dışkılama ve idrar yapma, atıkların vücuttan atılması açısından bir hayli önemlidir. Ancak kimi zaman kişide”tuvaletimin geldiğini hissetmiyorum” veya “idrarımın geldiğini hissetmiyorum” şeklinde şikayetler belirebilir. Kişinin tuvalet ihtiyacını farkedememesi, hissedememesi altına kaçırmasına neden olarak yaşam kalitesini kötü etkiler.

Tuvalet İhtiyacının Hissedilmemesi Nedenleri Nelerdir?

Kalın Bağırsak Rahatsızlıkları

İnce bağırsak ile anüs arasında yer alan kalın bağırsak, sindirim sisteminde önemli rol oynar. Bağırsakta oluşabilecek sorun veya rahatsızlık, kişinin dışkılama ihtiyacını hissedememesine neden olabilir. Özellikle bağırsak tembelliği durumunda sık görülmektedir.

Psikolojik Etkenler

Tuvalet ihtiyacının hissedilememesinin altında psikolojik etkenler olabilir. Kişinin kendini sürekli stresli, endişeli ve kaygılı hissetmesi tuvalet ihtiyacını tam anlamıyla hissedememesine yol açabilir. Bu sebepten kaynaklı şikayeti önlemek adına, stresten uzak durmakta yarar vardır.

Tuvalet İhtiyacının Hissedilmediği Bazı Durumlar

Çocukluk Dönemi

Çocukluk döneminin başlarında, çocuğa tuvalet eğitimi verilir. Çocuk da bu duruma zamanla alışkanlık kazanır. Fakat kimi zaman çocuk gece uyurken altına kaçırabilir ve bunu hissetmeyebilir. Bu dönemde sık görülen altına kaçırma, tuvaletin geldiğini anlayamama durumu zamanla düzelmektedir. Anne ve babaların bu konuda çocuklarına iyi eğitim vermeleri ve altına yaptıklarında onları üzücü, rencide edici davranmamaları çocuğun psikolojisi açısından önemlidir.

Ağır Narkoz Altında

Genellikle tedavi amacıyla vücudun bir bölümünün veya tümünün uyuşturulması için anestezi uygulanır. Lokal ve genel anestezi olmak üzere ikiye ayrılır. Vücudun yalnızca bir bölümüne uygulanan anestezi lokal anesteziyi ifade ederken, vücudun tamamına uygulanan anestezi genel anesteziyi anlatmaktadır. Halk arasında genel anestezi, narkoz olarak bilinmektedir. Aslında narkoz ile genel anestezi birbirinden farklı kavramlardır. Genel anestezide bilincin kapalı olması, narkozdaysa açık olması en ayırıcı özelliktir. Ağır narkoz altındayken kişi tuvalet ihtiyacını hissedemeyebilir.

Diğer Durumlar

  • Doğum sırasında,
  • Felç olan kişilerde: Felçli kişilerde tuvalet ihtiyacını hissedememeden ötürü farkında olmadan dışkı veya idrar yapma sorunlarına sık rastlanır.

Tuvalet ihtiyacının farkına varılamıyor olması basit psikolojik etkenlerden kaynaklanabileceği gibi ciddi sorunların habercisi de olabilir. Kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ