Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Soğuk algınlığı dönemlerinde en sık görülen semptomlardan birisi ayak üşümesi ve sık idrara çıkmaktır. Kişinin üşümesi ilk olarak ayaklarda başlar. Yetişkin ve çocuklarda sıklıkla görülen bu semptomlar genellikle geçici bir süreçtir ve zararsız semptomlar arasında yer almaktadır. Kişinin kendine iyi bakması durumunda bu semptomlar sona erecektir.

Ayak üşümesi ve sık sık idrara çıkma durumu bazen bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan test ve tetkiklerle semptomların neden görüldüğü ortaya çıkmaktadır. Bu semptomların sık sık görülmesi ve uzun süre geçmemesi durumunda kişinin uzman bir doktora görünerek gerekli olan test ve tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon

Vücutta görülen çeşitli enfeksiyonların ayak üşümesi ve sık idrara çıkma hislerine neden olduğu bilinmektedir. Enfeksiyonlar vücuda çeşitli yollardan giren bakteri, virüs vb. benzeri maddeler nedeniyle oluşan ve antibiyotik tedavisi ile iyileştirebilen bir hastalık türüdür. İdrar yolu enfeksiyonu vb. türler sık idrara çıkma gibi belirtilere sahiptir. Enfeksiyonun görülen diğer belirtileri arasında mide bulantısı, ağrılı idrar yapma, karın bölgesinde ağrı gibi belirtiler yer almaktadır. Kişinin kendini soğuk ortamlardan koruması enfeksiyon oluşmasını engelleyecektir.

2-)Şeker Hastalığı

Diyabet hastalığı halk arasında şeker hastalığı olarak anılmaktadır. Şeker hastalığının belirtileri ve sık görülen semptomları arasında ayak üşümesi ve sık idrara çıkma yer almaktadır. Sık idrara çıkma durumu şekerin yükseldiği zamanlarda daha çok görülmektedir. Şeker hastalığında ellerde ve ayaklarda sık sık üşüme gibi belirtiler de görülmektedir. Hastalığın kontrol altına alınması bu semptomların daha az görülmesinde etkili olacaktır.

3-)Tiroid Bozukluğu

Tiroid bozukluğu sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Tiroid bezlerinin düzgün bir biçimde çalışmaması sonucunda ortaya çıkan tiroid bozukluklarının belirtileri arasında ayak üşümesi, sık sık idrara çıkmak, soğuk terlemek gibi belirtiler yer almaktadır.

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkmak Nasıl Geçer?

Ayak üşümesi, sık sık idrara çıkma gibi sorunları olan kişilerin öncelikle olarak vücut sıcaklığını korumaya özen göstermesi gerekmektedir. Üşümekten sakınmak bu semptomların görülme sıklığını ortadan kaldıracaktır. Diğer sebepler nedeniyle ortaya çıkan üşüme ve sık idrara çıkma problemlerinde ise kişinin doktor muayenesinden geçmesi ve ona göre bir tedavi yolu izlemesi gerekmektedir.

Şeker hastalığı nedeniyle ortaya çıkan semptomların görülmemesi için kişinin şeker ilaçlarını düzenli biçimde kullanması, yediklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ