Bacakta Bölgesel Uyuşma

Bacakta Bölgesel Uyuşma

Uyuşma sorunu, kan akışının düzgün bir biçimde gerçekleşmemesinden kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Bacaklarda görülen uyuşmanın yanı sıra bu problem vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Uyuşma sorunu en çok kollarda ve bacaklarda görülür. Bunun nedeni bu bölgelerin gün içinde çok fazla kullanıma maruz kalmasıdır.

Uyuşma sorunu kişinin uyuşmanın olduğu bölge içinde bir süre boyunca hissizlik hissetmesi durumu ile ortaya çıkan bir sorundur. Bacakların tamamında uyuşma görülebileceği gibi bölgesel uyuşma da görülebilir. Bu durum birçok etkene bağlı bir biçimde ortaya çıkabilir. Bacakta bölgesel uyuşma görülmesi her kişide her yaşta görülebilir. Bu gibi sorunlara neden olan etkenlerin her kişide farklılık gösterdiği de bilinmektedir.

Bacakta Bölgesel Uyuşma Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda bölgesel uyuşma görülmesinin en sık görülen nedenleri aşağıda yer almaktadır:

1-)Zayıf Kan Dolaşımı Olması

Kan dolaşımının normale göre daha zayıf olması durumunda bacaklarda bölgesel olarak uyuşma meydana gelebilir. Kan akışının bozulmasına neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Bu etkenler arasında damarlarda düğümlenme, damarlarda pıhtılaşma, demir damar trombozu, aşırı soğuk hava ve periferik arter hastalığı gibi hastalıklar yer almaktadır.

2-)Ortopedik Etkenler

Ortopedik nedenlere bağlı olarak bacaklarda uyuşma görülebilir. Uyuşmasının görülmesinin sebepleri arasında bel fıtığı, disk hastalığı, osteoporoz, kırıklar, çok sıkı biçimde yapılmış alçı, kalçada meydana gelen hasar, kan akışının engellenecek biçimde oturulması ve uzun süre oturma gibi sebepler yer almaktadır.

4-)Felç

Halk arasında inme olarak görülen felç sorunu birçok kişide, farklı yaş gruplarında görülebilir. Böyle durumlarda kişinin belirli bölgelerinde kalıcı ya da geçici bir biçimde uyuşukluk, hareket kabiliyetinde azalma meydana gelebilir.

5-)Sinirlerin Hasar Görmesi

Bacaklarda yer alan sinirlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar görmesi durumunda bu bölgelerde uyuşma meydana gelebilir. Sinirlerde hasar oluşmasına neden olan etkenler arasında vitamin eksikliği, dikkatsiz beslenme, aşırı bir biçimde sigara ve alkol tüketimi yapmak, tiroid hastalıkları, omurilik yaralanması, omurilikte tümör, metal zehirlenmesi ve diyabetik nöropati gibi hastalıklar yer almaktadır. Sinirlerin hasar görmesi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bacakta Bölgesel Uyuşma Görülmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Bacaklarda meydana gelen uyuşma sorununda yapılması gerekenlerden birisi kan akışının düzgün bir biçimde sağlanması için düzenli hareket edilmesidir. Bacaklarda kan akışını sağlamak için masaj uygulamasının yanı sıra ısı uygulaması da yapılabilir. Bu gibi durumlarda yapılacak diğer işlemler arasında vitamin ve mineral takviyesi yapmak, dar kıyafetlerden uzak durmak tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ